Free vibration analysis of curved sandwich beams.
Eğrisel sandviç kirişlerin serbest titreşim analizi.
  1. Tez No: 415384
  2. Yazar: YUSUF BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR GÖREN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sandviç kompozit malzemeler, hafiflikleri yanı sıra yüksek rijitlik ve mukavemet özelliklerine sahip oldukları için son yıllarda birçok endüstriyel uygulamada yer bulmaktadırlar. Gelişen üretim teknolojileri sayesinde kullanım alanları oldukça genişleyen sandviç kompozitler özellikle havacılık, uzay ve savunma sanayinde kullanılmaktadırlar. Kullanım alanları dikkate alındığında, güvenli tasarımlar için mekanik özelliklerinin belirlenmesi önemlidir. Yapısal özelliklerinin en önemli göstergelerinden biri şüphesiz sistemin titreşim cevabıdır. Bu tezin amacı, eğriliğin sandviç kompozit kirişin titreşim cevabı üzerine etkisini deneysel ve teorik olarak incelemektir. Bu çalışma kapsamında; eğri sandviç kompozit kirişlerin doğal frekans ve titreşim biçimleri farklı geometrik parametreler için incelenmiştir. Sayısal analizlerde, eğrisel sandviç kompozit kirişin doğal frekans değerleri ve ilgili titreşim biçimleri, sonlu elemanlar yöntemini temel alan ANSYS paket programı kullanılarak belirlenmiştir. Sayısal doğal frekans değerleri, deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmalar sabit-serbest (ankastre) sınır koşulu için gerçekleştirilmiştir. Deneysel ve sayısal sonuçlar arasında uyum olduğu gözlemlenmiştir. Sayısal analizler ayrıca sınır koşulunun eğri sandviç kompozit kirişlerin serbest titreşim cevabına etkisini incelemek için gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite sandwich materials have found a place in many industrial applications because they have high rigidity and strength properties besides their lightness in recent years. Thanks to highly developed production technology, sandwich composites which their areas of use expand have been used in aviation, space and defense industries. Considering the area of usage, it is important to determine the mechanical properties for the safe design. One of the most important structural features is definitely vibration response of the system. The aim of this thesis is to investigate effect of the curvature on the vibration response of the composite sandwich beams experimentally and theoretically. Within the scope of this study, natural frequency values and mode shapes of the curved sandwich composite beams are examined for different geometrical parameters. In the numerical analyses, natural frequency values of and associated mod shapes of the curved sandwich composite beam are determined using ANSYS program based on the finite element method. Numerical natural frequency values are compared with the experimental results. Experimental studies are carried out for the clamped-free (cantilever) boundary condition. It is observed that there is good agreement between the experimental and numerical results. Numerical analyses are also performed to investigate the effect of the boundary condition on the free vibration response of the curved sandwich composite beams.