Lise öğrencilerinde radyasyon risk algısı
Perception of radiation risk in high school students
- Tez No: 415394
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN BÜKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Radyasyon risk algısındaki farklılıklar radyasyon konusunda toplumun tüm kesimlerine verilecek eğitimlerle değiştirilebileceği düşüncesi ile uluslararası ve ulusal düzeyde yapılan çalışmalarla bu konuya yönelinmiştir. Radyasyon, toplum tarafından iyi bilinen bir konu olmadığı için radyasyon risk algısında da oldukça farklılıklar olduğu görülmektedir. Bu nedenle başlangıçta toplumun öncelikle radyasyon risk algısı konusunda hangi durumda olduğu bilinmeli ve eğitim sonucunda radyasyon risk algısının değişip değişmediği belirlenmelidir. Bu tez çalışması ile belirli bir eğitim seviyesine sahip ve eğitilmesi daha kolay olan gençlerde radyasyon bilgi seviyesinin ve radyasyon risk algılarının öğrencilerin konu ile ilgili eğitimli olmaları durumunda belirlenmeleri ve gençlerde radyasyon riskleri konusunda algı yanlışlıklarını düzeltilmesinin ve radyofobi etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla literatürden yararlanarak 20 sorudan oluşan bir anket hazırlanmıştır. Söz konusu anket, çalışma sürecinde, Muğla Menteşe ilçesinde bulunan Muğla Menteşe Fen Lisesi, Muğla Menteşe Öğretmen Anadolu Lisesi, Muğla Menteşe Anadolu Lisesi ve Muğla Menteşe Gazi Anadolu Liselerinin 11. sınıflarında bulunan 408 öğrenciden 362 sine uygulanmıştır. Bu tez çalışmasının sonucunda, radyasyon riskleri konusundaki algı yanlışlıklarının düzeltilmesinde eğitimin önemi ve radyolojik risk algısında eğitimin radyofobi etkisini gidermedeki etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This issue have addressed with national and international study levels on the idea that differences in radiation risk perception will be replaced by giving education to all segments of society. Radiation risk perception seems to be quite different because radiation is not well known issue by society. Therefore, preliminarily the case about radiation risk perception of society should be known and, as a result of education the changing of radiation risk perception should be determined. With this thesis study, it aims to determine radiation risk perception, radiation knowledge level and the effect of radio phobia and to correct of radiation risk perception errors in young people who have a certain education level and easier to educate. For this purpose a survey consisting of 20 questions was prepared with utilizing the literature. In the studying process, this survey was applied to 362 of the 408 students who are located in 11th grade class of Muğla Menteşe Fen Lisesi, Muğla Menteşe Öğretmen Anadolu Lisesi, Muğla Menteşe Anadolu Lisesi and Muğla Menteşe Gazi Anadolu Lisesi which are in Menteşe, Muğla. As a result of this study, it has been demonstrated the importance of education in correcting perception errors of radiation risk and the effect of education in eliminating radio phobia in radiological risk perception.