Fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre risk algılarının belirlenmesi
Determining environmental risk perseption of preservice science teachers
  1. Tez No: 366271
  2. Yazar: SİMGE BİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre sorunlarından kaynaklanan risklere ilişkin algı düzeylerinin belirlenmesi ve çevre risk algıları ile demografik değişkenleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için çevre risk algısıyla ilgili olarak Slimak ve Dietz (2006) tarafından geliştirilmiş ve Altunoğlu ve Atav (2009) tarafından Türkçeye uyarlanmış olan çevre risk önem algı ölçeği ve çevre risk büyüklük algı ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan fen bilgisi öğretmen adaylarının demografik bilgilerinin belirlenmesine yönelik bir anket hazırlanmıştır. Bu ölçme araçları Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi İlköğretim Ana Bilim Dalı Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalındaki farklı sınıflarda öğrenim görmekte olan lisans öğrencilerine uygulanmıştır. Çalışma sonucunda fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre risk algı düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Çevre sorunlarından özellikle radyasyon, sera etkisi, tehlikeli atık alanları, kanalizasyon ve kalıcı zehirli organik bileşiklerin fen bilgisi öğretmen adaylarının risk değerlendirmelerinde öne çıktığı görülmektedir. Çevre risk algısında farklılık yaratan demografik özelliklerin cinsiyet, öğretim durumları ve mezun olunan lise türü olduğu tespit edilmiş ve kadınların, ikinci öğretimde okuyan öğretmen adaylarının ve yabancı dil ağırlıklı liselerden mezun olan öğretmen adaylarının çevre risk algılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre risk önem algıları ile çevre risk büyüklük algıları arasında ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine preservice science teachers' levels of risk perceptions resulting from environmental problems and the relationship between environmental risk perception and demographicals variables. To achieve this goal“importance of environmental risks perception scale”and“environmental risk size scale”which were developed with regard to environmental risk perception by Slimak and Dietz and adapted to Turkish by Altunoğlu and Atav have been used. Also a questionnaire has been developed to determine the demographical information of preservice science teachers. These measuring tools have been applied to undergraduate students attending in different classes in Division of Science Education in Department of Primary Education at Gazi Faculty of Education at Gazi University. The results of the study indicated that environmental risk perceptions levels of preservice science teachers were high. According to results of preservice science teachers' risk assessments shows that it was evident that environmental issues such as radiation, global warming, areas of hazardous waste, sewage and persistent and toxic compounds came to the forefront. It was determined that gender, education levels and types of graduated high school are causing variation of environmental risk perceptions. It was determined that environmental risk perceptions levels of women, preservice teachers attend at evening education and graduated from foreign language based high schools were higher. The relationship between preservice science teachers' importance of environmental risks perception scale and environmental risk size scale have been identified.