Mobil teknoloji destekli bir ölçme ve değerlendirme uygulamasıyla yeterliliklerin karşılaştırılması
Comparing qualifications by using a mobile supported evaluation and assessment tool
  1. Tez No: 415395
  2. Yazar: MELİH BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İZZET PEMBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, eğitim sisteminin ölçme ve değerlendirme aşamasını hedefleyen, mobil teknolojileri de destekleyen bir web uygulamasını geliştirilmiştir. Uygulamamız sayesinde öğrenciler bilgi seviyelerini, zamandan ve ortamdan bağımsız bir şekilde ölçebilmektedir. Uygulamanın mobil cihazlardan kullanılması ile öğrencilerin sınav kaygısını asgari düzeye indirmek, derse olan ilgilerini arttırmak, anlık geri dönüt vererek eksik öğrenmelerini gidermek amaçlanmıştır. Ayrıca, geliştirilen uygulama öğretmenlere, öğrencilerin sınav ortalamaları kullanılarak bir puan atamakta ve öğretmen kendini uygulamayı kullanan diğer öğretmenler ile kıyaslayabilmekte ve öz değerlendirme yapabilmektedirler. Bu sayede öğretmen bir dersi veya konuyu ne derece etkin işlediğiyle ilgili faydalı bir geri dönüş alabilmektedir. Uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için Laravel isimli açık kaynak kodlu bir web uygulama çatısı ve MySQL veri tabanı yönetim sistemi kullanılmıştır. Çalışmanın son aşamasında uygulamanın testleri beş farklı karaktere sahip ildeki okullarda pilot çalışma yapılarak gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışma sonunda, projenin uygulanmasında karşılaşılan zorluklar, sağladığı avantajlar ve dezavantajlar bulunmuş ve özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we developed a web application, which supports mobile devices also, to support evaluation and assessment in education. Through our application, students' knowledge can be evaluated without any time or space constrainsts. By supporting mobile devices, our goals are to reduce exam anxiety of students, to increase their interest in courses and to eliminate their knowledge deficiencies by giving immediate feedback. Additionally, the teachers are given a score calculated using their students' answers so that teachers can use the application for self-evaluation and compare their performances to other teachers. This gives teachers a valuable feedback about how they managed to teach a particular course or subject. To develope the application, we used a PHP-based web application framework called Laravel and MySQL relational database. We made a pilot study of our application in 5 schools with different characteristics and report the results.