An investigation of temporal properties of gamma-ray burst observed by swift
Swift tarafından gözlenen gama ışın patlamalarının zamansal özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 415416
  2. Yazar: FURKAN DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ, DOÇ. DR. EDA SONBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gama Işın Patlamaları (GIP)'ların ışık eğrilerinin zamansal değişimleri, yıldız materyalinin kendi üzerine çökerken yaydığı ışımanın ve merkezi motordan kaynaklanan çok güçlü jet oluşumunun anlaşılmasında anahtar rol oynamaktadır. GIP'ların ışık eğrilerindeki değişkenliğin nedeni olabilecek bir diğer varsayım ise, hızlı jetler şeklinde gelişen iç şokların, yavaş ilerleyen kabuklarla etkileşerek oluşan lokal yayınımlardan gözlenen radyasyonu oluşturmasıdır. Her iki durumda da zamansal değişimin yada ışık eğrilerinin piklerinin ölçülmesi yayınım bölgesinin nicel anlamda ayrıntılı çalışılmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, Swift/BAT uydusu tarafından gözlenen ve kırmızıya kayma değeri belirlenen GIP'ların wavelet metodu ile zamansal özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar Fermi/GBM uydusu ile gözlenen GIP'lar ile karşılaştırıldığında uyum gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The temporal variability of Gamma Ray Bursts (GRBs) light curves is potentially a key parameter in enhancing our understanding of the production mechanisms that are likely responsible for the release of radiation as the stellar material collapses on to itself and forms the central object from which the powerful jet emerges. Another interpretation posits that the internal shocks that develop as the rapid jet traverses and interacts with slower moving shells cause local emission fronts from which the observed radiation emanates. In either case a measure of the temporal variability or the spikiness of the light curve provides a quantitative means of probing the regional size of the emission location involved. In this thesis work, we studied the time variations in the light curves from a sample of long and short Swift/BAT GRBs with known redshift were analyzed using wavelet method. Results are in good agreement with those found in a previous study involving a sample of Fermi/GBM GRBs