Ulaştırma Bakanlığı'nda eğitim birimlerinin örgüt yapısı ve işleyişi
  1. Tez No: 41543
  2. Yazar: NEVİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYDAR TAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Kurumlar, personelini olanakları çerçevesinde hızla değişen toplumsal ve ekonomik koşullara göre eğitmek zorun dadırlar. Her meslek alanındaki ve kültür düzeyindeki bireylerin genel, mesleki bilgi ve becerilerini kısa zamanda yenilemesi davranışlarını görevin gereklerine göre değiştirmesi sistemli bir hizmet içi eğitimle mümkündür. Eğitim sürecindede ihtiyaçların saptanmasından, planlama, proramlama, uygulama ve değerlendirilmesine kadar süregelen aşamaların gereği gibi, belli yöntemlere göre gerçekleştirilmesi zorunludur. Bu hizmetlerin yürütülmesinde her kurumun“Eğitim Birimi”görevli ve sorumludur. Bu birimler tüm eğitim çalışmalarını bağlı bulundukları kurum veya kuruluş adına düzenler, yürütür ve değerlendirir. Dolayısıyla kurumların eğitim etkinliği Eğitim Birimler i 'nin ve bu birimlerin yönetici ve uzman personellerinin yeterlilik düzeyleri ile sınırlı görülmektedir. Bu araştırma ile ulaştırma ve haberleşme sistem ve hizmetleri ile ilgili kamu hizmetlerini yerine getirmekle görevli Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde yürütülen hizmet içi eğitim etkinliklerinin yapısı ve işleyişinin saptanması amaç 1 anmı ş 1 1 r. Bu amaçla Ulaştırma Bakanlığı Bağlı ve İlgili Kuruluşları Eğitim Bir imler i 'nde görevli yönetici ve uzman personele uygulanmak üzere, bilgi toplama aracı olarak anket hazırlanmış ve uygulanmıştır. Anket likert tipinde beşli derecelendirme ölçeğinde düzenlenen sorulardan oluşmaktadır. Buna uygun olarak ankette toplanan veriler soru bazında“çok az”dan“çok iyi”ye doğrul ' den 5' e puan verilerek bilgi işleme formlarına işlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler; Bakanlık bünyesinde yer alan Eğitim Birimlerinin ve hizmet içi eğitim sürecinin verimli bir şekilde işlemesini sağlayacak dü?eyde ve nitelikte olmadığı hakkında, eğitim birimlerinde görevli yönetici ve uzman personelin görüş birliğinde olduğunu ortaya koymuştur. Hizmet içi eğitimin karşı karşıya bulunduğu sorunların köklü biçimde çözümü; her şeyden önce yönetim yapısının ve yürürlükteki personel rejiminin ülke ihtiyaçları doğrultusunda yeniden düzenlenmesi ile ilgili ve görevlendirilecek personelin istihdamına, yetiştirilmesine yönelik yasaların biran önce çıkartılmasıyla mümkün olacaktır. vi i i
Özet (Çeviri)
SUMMARY Organizations need to train their personnel in accordance with the changing social and economic situations. It is only possible, for the individuals at any profession or cultural level to renew their knowledge and skills in a short period and to change behaviors suitable for the needs of the job, by a systematic in-service education. It has to be recognized that every step must be followed properly in establishing needs, planning, programming, applying and evaluating. The“Educational Department”is authorized and responsible for these services in all organisations. Such kind of departments organise, administer and evaluate educational affairs in the name of the organisation they work for. So it is assumed that the effectiveness of the department is limited by the proficiency of the expert personnel and administrators in charge of such departments. It is aimed, by this study, to find out the effectiveness and administration of the in-service affairs of the Ministry of Transportation which is in charge of state transportation and communication works. A survey to be held on the personnel working for the related offices has been prepared and practised for this purpose. Survey has been composed of questions in likert type which is graded over five. Data that was received has been put in to computers at a grade of“very bad”to“very good”by giving points from 1 to 5. Results of the study has proved that the activities of the Educational Department and In-service affairs are aot at a desired, qualified level and this fact has been accepted by the expert staff and administrative personnel in charge of these departments. To reach a solution in the problems of in-service education a major change is needed both in the system of employment and related laws for training of personnel all over country. ix