Bakırın (Cu) eser düzeyde tayini için yöntem geliştirme ve atomik absorpsiyon spektrometre ile tayini
Method devolopment for trace levels of copper and determination by atomic absorption spectrometry
  1. Tez No: 415423
  2. Yazar: DİĞDEM TRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, bakır elementinin zenginleştirilmesi Amberlite CG-120 reçinesi içeren bir kolonda gerçekleştirildi ve yarıklı kuvars boru kullanılarak alevli atomik absorpsiyon spektrometresi kullanılarak tayin edildi. Zenginleştirme şartlarını en uygun hale getirmek için, pH, geri alma çözeltisinin türü, derişimi, hacmi ve akış hızı, örnek çözeltisinin hacmi ve akış hızı, adsorban miktarı ve bazı iyonların girişim etkileri araştırıldı. Ayrıca, asetilen akış hızı, alev başlığının yüksekliği ve yarıklı kuvars boru ile bek alevi arasındaki mesafenin sinyallere etkisi araştırıldı. İki basamakta gerçekleştirilen zenginleştirme ile Cu için bulunan zenginleştirme faktörü 640 ve gözlenebilme sınırı 0,23 µg/L'dir. Önerilen yöntem Burdur yöresi ceviz örneklerine ve Burdur yerel marketten alınan içme sularına uygulandı. Yöntemin doğruluğu standart referans ıspanak yaprağı (NIST 1570a) analiz edilerek kontrol edildi. Sonuçların sertifikalı değerler ile uyumlu olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, copper was preconcentrated by Amberlite CG-120 resin filled column and determined by flame atomic spectrometry with slotted quartz tube. In order to optimize the preconcentration conditions, pH, concentration, volume and flow rates of the elution solution, volume and flow rates of the sample solution, amount of adsorbent and matrix effect of some ions have been examined. Furthermore the effect of acetylene flow rate, height of flame headpiece, and the distance between slotted quartz tube and gas burner flame on the signals were examined. The preconcentraion factor was exist to 640 and the detection limit 0.23 µg/L after two steps preconcentration. The suggested method was applied to the wallnut samples and drinking water from Burdur region. The accuracy of the method was tested by analyzing standard reference material, spinach leaves (NIST 1570a). The results have been demonstrated as a good agreement with the certified values.