Süreç değerlendirme yönteminin 7. sınıf 'Güneş Sistemi ve Ötesi: Uzay Bilmecesi' ünitesi üzerinde öğrencinin akademik başarıları ve tutumları üzerine etkisi
The effect of formative assessment technique on 7th grade students' academic success and their attitudes in the unit of 'Solar System and Beyond: Space Puzzle'
- Tez No: 415436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul yedinci sınıf Fen ve Teknoloji dersi“Güneş Sistemi Ve Ötesi: Uzay Bilmecesi”ünitesinde süreç değerlendirme yöntemi kullanımının öğrencinin akademik başarısına ve tutumuna etkisini araştırmaktır. Araştırma modeli ise, yarı deneysel olarak gerçekleştirilen ön test son test kontrol gruplu modeldir. Çalışmanın örneklemini Ağrı İli merkez ortaokulunda öğrenim gören 60 tane yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubunu 30 kişilik 7-A, kontrol grubunu 30 kişilik 7-C sınıfı oluşturmaktadır. Uygulama 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde 3 haftada gerçekleştirilmiştir. Uygulama süresince deney grubunda süreç değerlendirme yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel yöntem ile ders işlenmiştir. Araştırmanın verileri Akademik Başarı Testi (ön-test, son-test) ile fen tutum ön-test, son-test) toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler; Gruplar arasındaki değerlendirmeler için Bağımsız t-testi, gruplar içindeki değerlendirmeler için Bağımlı t-testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre deney grubuna uygulanan süreç değerlendirme etkinliklerinin sonucunda elde edilen ortalama başarının çok çok yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Süreç değerlendirme yönteminin kullanımının öğrencilerin hem akademik başarıları üzerinde hem de tutumları üzerinde olumlu bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to fulfill the effect on 7th grade students' academic success and their attitudes towards the Science and Technology course in the unit of“solar system and beyond: space puzzle”. The semi–experimental methods with pre-test post-test, experiment and control groups were used in the study. 60 (sixty) 7th grade students who were studying in a secondary school in the city center of Agri, participated as a sample in this research. The experimental group was composed of 30 students of 7-A class and the control group included 30 students of 7-C class. The practice of this research was performed in the spring season of the 2014-2015 academic years in three weeks. During the practice the formative assessment method was used in the experimental group and traditional method in control group. The data of this research were collected by using an academic achievement test and a science attitude test both as pre-test, post-test. The independent sample t-test was used to analyze the data between the groups and paired t-test was used to analyze the data in the groups. According to the results, at the end of the formative assessment activities applied to the experimental group, obtained from the analyses it was concluded that the average success of the students participated in the experimental group is very high compared to the average success of control group. It was seen that the students' academic success in the experimental group was higher than the students' academic success in the control group and the significant difference between them was very high. As another result a very small difference was identified between experiment and control groups in terms of students' attitudes towards science.