E - 80 uluslararası karayolunun Gürbulak Hudut Kapısı – Erzurum bölümünde toprakta trafik kaynaklı ağır metal kirliliğinin araştırılması
Detecting heavy metal pollution that emitted from traffic in the soils of the E-80 international highway line between Gürbulak Boarder Entrance and Erzurum
  1. Tez No: 415437
  2. Yazar: ERGÜN TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada E-80 uluslararası karayolunun Gürbulak hudut kapısı – Erzurum arasında kalan kısmında trafik kaynaklı olarak toprakta meydana gelebilecek ağır metal kirliliği araştırılmıştır. Bunun için Gürbulak hudut kapısından Erzurum'a kadar olan güzergâh üzerinde seçilen 15 farklı yerden otoyola 0, 10 ve 20 metre uzaklıktaki noktalardan 5 cm derinlikten toprak örnekleri alınmıştır. Toplanan örnekler gerekli işlemlerden geçirildikten sonra ICP – MS (Inductively coupled plasma mass spectrometry) ile örneklerdeki element (B, Al, V, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Se, Mo, Cd, Sb, Ba, Au, Hg ve Pb) konsantrasyonları tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar her bir nokta için trafik yoğunluğu ve çevre koşulları dikkat alınarak birbirleriyle karşılaştırılmış ve ağır metal birikimleri için kabul edilebilir sınır değerleri üzerinde bir kirliliğin oluşup oluşmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated heavy metal pollutıon that emitted from traffic in the soils of the E-80 International Hıghway line between Gürbulak Boarder Entrance and Erzurum. The soil samples were taken from 15 different locations selected at distances of 0, 10, and 20 meter away from highway and at a depth of 5 centimeter. After the necessary process the concentrations of the elements of (B, Al, V, Cr, Mn, Fe, Ni, Cu, Zn, As, Se, Mo, Cd, Sb, Ba, Au, Hg, and Pb) in the soil samples collected were determined by using ICP – MS (Inductively coupled plasma mass spectrometry). Data obtained for each location was compared based on traffic density and environmental conditions and it was investigated whether or not pollution above acceptable limits for the heavy metals.