Bazı mono shıff bazı moleküllerin çözücü-çözünen etkileşimlerinin ve dipol momentlerinin belirlenmesi
Determination of solvent-solute interactions and dipole moments of some mono schiff base molecules
- Tez No: 601758
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA SIDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada; üç farklı ve yeni Schiff bazı içeren (E)-2-(((2-Hidroksifenil)imino)metil)-6-metoksifenol (TS-mol1 molekülü), (E)-2(((3-Hidroksifenil)imino)metil)-6-metoksifenol (TS-mol2molekülü), (E)-4-((2,5-dimetoksibenziliden)amino)fenol (TS-mol3molekülü), olarak adlandırılan üç yeni Schiff bazı molekülünün elektronik yapısı, solvatokromik davranışları ve elektrik dipol momenti belirlendi. Schiff baz içeren bileşiklerin absorbsiyon (UV) ve floresans spektrumları farklı polariteye sahip yirmi sekiz farklı çözücü içinde ve oda sıcaklığında ölçüldü. Polar protik, polar aprotik ve polar olmayan çözücülerdeki UV spektrumunda genellikle üç bant gözlenmiş olup bu bantlar benzen halkasındaki konjugasyondan, fenil halkası ile Schiff baz grubu arasındaki konjugasyondan ve Schiff baz grubundaki elektronik geçişlerden kaynaklandığı gözlenmiştir. İncelenen moleküllerin floresans spektrumunda ise genellikle dört bant gözlenmiş ve bantların benzen halkalarındaki elektron delokalizasyonu, fenil halkaları ile Schiff baz grubundaki konjugasyon ve Schiff baz grubundaki elektronik geçişlerden kaynaklandığı görülmüştür. Moleküllerin çözücü–çözünen etkileşimleri Lineer çözünme enerji ilişkisi (LSER) modelleri olan Kamlet-Taft solvatokromizmi ve Catalan solvatokromizmi kullanılarak analiz edilmiştir. Kamlet-Taft ve Catalan solvatokromizmi ile elde edilen değerler kullanılarak çözücü polaritesi, çözücü dipolaritesi, çözücü asitliği ve çözücü bazikliği gibi çözücü-çözünen etkileşiminde rol alan nicelikleri ve deneysel olarak elde edilen frekans değeri ile Kamlet-Taft ve Catalan solvatokromizmi ile elde edilen teorik değerler grafiksel olarak karşılaştırılmıştır. Uyarılmış ve taban durum elektrik dipol momentleri, Lippert-Mataga, Bakhsiev ve Bilot-Kawski metotları ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; (E)-2- (((2-Hydroxyphenyl) imino) methyl)-6-methoxyphenol (TS-mol1 molecule), (E) -2 (((3-Hydroxyphenyl) imino) methyl containing three different and novel Schiff base electronic structure, solvatochromic behaviors and electric dipole moment of three new Schiff base molecules, named as (E) -2 (((3-hydroxyphenyl)imino) methyl) -6-methoxyphenol (TS-mol2 molecule), (E)-4-((2,5-dimethoxybenzylidene)amino)phenol (TS-mol3 molecule) were determined. The absorption (UV) and fluorescence spectra of the Schiff base containing compounds were measured in twenty-eight different solvents with different polarity and at room temperature.Polar protic, polar aprotic and non-polar solvents in the UV spectrum generally observed in the three bands were observed from conjugation in the benzene ring, due to conjugation between the phenyl ring and the Schiff base group and the electronic transitions in the Schiff base group. In the fluorescence spectrum of the examined molecules, four bands were observed and the electron delocalization of the bands in the benzene rings, the conjugation in the phenyl rings and Schiff base group and the electronic transitions in the Schiff base group were observed.Solvent-solute interactions of molecules were analyzed using the linear solution energy relationship (LSER) models, Kamlet-Taftsolvatochromism and Catalan solvatochromism. The theoretical values obtained by the Kamlet-Taft and Catalan solvatochromism and the quantitative data obtained in the solvent-soluble interaction, such as solvent polarity, solvent dipolarity, solvent acidity and solvent basicity using the values obtained with the solvatochromism of Kamlet Taft and Catalan model as compared. Ground and excited stateelectrical dipole moments were calculated by Lippert-Mataga, Bakhsiev and Bilot-Kawski and Reichardt methods.