Albino farelerde fenpiroksimat akarisiti tarafından teşvik edilen toksisiteye karşı fındığın koruyucu rolünün araştırılması
Investigation of protective role of nut against toxicity led by fenpyroximate acaricide on albino mice.
- Tez No: 415495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU, PROF. DR. KÜRŞAD YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu çalışmada, Fenpiroksimat akarisitinin Swiss albino farelerde oluşturduğu fizyolojik, genotoksik ve biyokimyasal etkiler ile bu etkilere karşı fındığın koruyucu rolü araştırılmıştır. Fareler rastgele bir (1) kontrol ve beş (5) uygulama olmak üzere toplam altı (6) gruba ayrılmıştır. Fizyolojik etkiler canlı ağırlık, karaciğer ve böbrek ağırlıklarının ölçülmesiyle, genotoksik etkiler mikronükleus (MN) ve kromozomal hasar sayılarının belirlenmesiyle, biyokimyasal etkiler ise serum ALT, AST, BUN ve kreatinin değerleri ile böbrek ve karaciğer GSH ve MDA değerlerinin ölçülmesiyle belirlenmiştir. Sonuçta Fenpiroksimat uygulamasının kontrol grubuna göre canlı ve organ ağırlıkları ile GSH düzeyinde azalışa, MN, kromozomal anormallik sayıları ile MDA, AST, ALT, BUN ve Kreatinin düzeylerinde ise bir artışa sebep olduğu gözlenmiştir. Fındık ile besleme Fenpiroksimat'ın söz konusu olumsuz etkilerini iyileştirerek, kontrol grubu kadar olmasa da söz konusu parametrelerde tekrar bir iyileşmeye sebep olmuştur. Sonuç olarak, fındık pestisitler gibi kimyasal ajanların sebep olduğu toksisitenin azaltılmasında“toksisite sınırlayıcı”bir antioksidan ürün olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physiological and genotoxic effects of Fenpyroximate acaricide on Swiss albino mice, along with biochemical effects and protective role of nut against these effects were investigated. Mice were randomly divided into six (6) groups consisting of one (1) control and control and five (5) experimental groups. Physiological effects are determined by measuring the liver and kidney weights, genotoxic effects are determined by micronucleus (MN), live weight and identification of the number of chromosomal damage, while biochemical effects are determined by serum ALT, AST and by measuring the renal and hepatic GSH and MDA values with the values of BUN and creatinine. Compared to control group, it was observed a decrease in GSH levels together with organ and live weight whilst an increase in MN, number of chromosomal abnormalities, MDA, AST, ALT, BUN and levels of creatinine was identified in Fenpyroximate experiment group. Feeding the subject with nut contributed to development of parameters of the subject though ıt is not as much as in control groups.As a result, nut can be used to reduce toxicity stimulated by chemical agents such as pesticides and used as“toxicity restrictive”product.