Diabetes mellituslu hastalarda testesteron düzeyi ve kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkisi
testesteron levels in patients with diabetes mellitus and the relationship between cardiovascular risk factors
  1. Tez No: 415508
  2. Yazar: FATMA ELA TEMELOĞLU KESKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL EKİZOĞLU, UZMAN ASLAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Çalımamızda diabetik hastalardaki testosteron düzeyleri ile diabet regülasyonu ve kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilikiyi aratırmayı amaçladık. GEREÇ-METOD: Çalımamıza 65'i diabetik 105 erkek hasta alındı. Hastalar DM nedeniyle antidiyabetik ilaç kullanmaktaydı. Bavuran diabetik hastaların diabet süreleri, cins ve ya kayıtları yapıldı. Lipid profilleri incelendi. Testesteron, HbA1c, kan ekeri, ürik asit, total kolesterol, trigliserid, LDL kolesterol, HDL kolesterol, kreatinin, prostat spesifik antijen, free prostat spesifik antijen düzeylerinin tayini için kanları alındı. BULGULAR: DM olan hastaların testesteron deeri ortalamaları 3.56±1.24 iken DM olmayan grubun ortalamaları 4.55±2.02 olup p:0.003 olarak bulundu. Testesteron deerleri karılatırıldıında diabeti olan hastaların testesteron deerleri olmayan gruptan düük bulunmu olup iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Testesteron ile ya, HbA1c, glikoz, ürik asit, total kolesterol, LDL kolesterol, kreatinin, DM süresi (yıl) arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon yoktu. Testesteron ile trigliserid arasında negatif yönde (r=-0.204 p=0.043), HDL ile ise pozitif yönde (r=0.353 p=0.0001) anlamlı korelasyon gözlenmitir. SONUÇ: Çalımamızda testesteron düzeylerini diabetik erkek hastalarda diabetik olmayanlara göre daha düük bulduk. Ancak diabet regülasyonu ile testesteron düzeyleri arasında korelasyon yoktu. Kardiyovasküler risk faktörlerinden trigliserit yükseklii ve HDL düüklüü ile testesteron düzeyleri arasında anlamlı korelasyon olduu tespit ettik. Çok yönlü olarak deerlendirilebilecek aratırma sonuçlarından testesteron düzeyleri düük olanlarda koroner arter hastalıı riski artmı olarak deerlendirilebilirken, kolesterol düzeyleri yüksek olanlarda testesteron düzeylerinin düük olduu ve infertilitenin bir basamaı olduu sonuçları ifade edilmektedir. Yani neden sonuç ilikisi çalımalarda net olarak ortaya konulmaya çalıılmaktadır. Bizim çalımamız net olarak göstermitir ki diabetik hastalarda testesteron düzeyleri düüktür. Buna dislipidemininde elik etmesi birçok çalımanın sonucu ile paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To examine the relationship between testesteron levels with diabetes period and cardiovasculer risc factors. MATERIAL AND METHODS: 105 male patients were enrolled in this study. 65 of them were diabetics treated by antidiabetic drugs. The patients' diabet periods, sexes, ages and lipid profills were determined. Blood analysis were taken for testesteron, HBA1C, glucose, uric acid, total cholesterol, trigliserid, LDL cholesterol, creatinin, prostat spesific antigen, free PSA levels. RESULTS: We evaluate the mean values of testesteron levels in diabetic patients. (3.56±1.14) and in non diabetc patients (4.55±2.02) Compared with non diabetics, the testesteron levels of diabetic patients were lower. The difference between two groups were stastistically significant. (p=0.0003) There were no significant corelation between testesteron levels with the age, HBA1C, glucose, uric acid, total cholesterol, LDL cholesterol, creatinin levels and DM periods. We examined a negative corelation between testesteron and trigliserid (r =0.204, p = 0.043) and a positive corelation between HDL (r = 0.353, p= 0.001) CONCLUSION: Testesteron levels are lower in diabetic patients than non diabetics. And the patients with high cholesterol levels related with low testesteron levels may play a role in cardiovasculer risc factors.