Reconceptualizing the gentrification process: The case of Cihangir, İstanbul
Soylulaştırma sürecinin yeniden kavramsallaştırılması: İstanbul, Cihangir örneği
  1. Tez No: 415516
  2. Yazar: ŞULE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Soylulaştırma en genel anlamıyla, çalışan sınıfın yaşam alanlarının orta sınıf tarafından işgal edilmesidir. Soylulaştırma tartışması 1964 yılında Ruth Glass tarafından tanımlanmasından bu yana, kavram çok fazla tartışılmıştır. Farklı araştırmacılar tarafından çeşitli yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. 1980'lerden sonra soylulaştırma yalnızca daha da yaygınlaşmamış, aynı zamanda daha geniş kentsel ve küresel süreçlerle bütünleşmiştir. Soylulaştırma literatüründe 50 yıldan fazla geçen bir sürenin arkasından, kavram üzerinde yeni tartışmalar ortaya çıkmıştır. 2000'lerin başından itibaren yeni soylulaştırma biçimleri belirmiş ve bu biçimler soylulaştırma tartışmalarında yerlerini almıştır. Soylulaştırma klasik biçiminden uzaklaşmıştır. Buna bağlı olarak soylulaştırmayı klasik soylulaştırma faktörleri ile açıklamak olanaksızlaşmıştır. Mahalle dönüşümündeki soylulaştırma süreçleri fiziksel ve sosyo-demografik faktörler ile açıklanırken; son literatür ve yayınlar, soylulaştırma süreçlerini farklı faktörler ve değişkenler ile açıklamaktadırlar. Bu tez çalışması, soylulaşmış bir mahalle olan Cihangir'deki sosyo-demografik ve mekânsal değişimleri araştırmayı ve Cihangir'in sosyo-demografik yapısındaki değişimleri incelemeyi amaçlamaktadır. Mahalle hâlihazırda soylulaşmış olduğu için, yeni soylulaştırma tartışmalarını ele almak için uygun bir zemin sağlamaktadır. Cihangir, yeni soylulaştırma tartışmaları bağlamında, niteliksel araştırma metodu ile incelenecektir. Çeşitlilik, tolerans ve kişisel ağ ve buluşma mekânları olarak seçilen yeni kavramlar, mahalle içindeki yeni grupları ve buna ek olarak eski ve yeni gruplar arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak üzere kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Gentrification in the most general sense is the invasion of the working class quarters by the middle classes. Since the gentrification debate has revealed in 1964 by Ruth Glass, the term has been discussed too much. There have appeared various approaches by different scholars. Gentrification has not only become widespread but also integrated into wider urban and global processes after the 1980s. After more than 50 years in the gentrification literature, there have appeared new debates on the term. Since the beginning of 2000s, new forms of gentrification have emerged and taken place in the gentrification debates. Gentrification has moved away from its classical form. Therefore it is not possible to explain gentrification via the factors of classical gentrification anymore. While gentrification processes in the neighborhood transformation have been explained with physical and socio-demographic factors; recent literature and publications are explaining gentrification processes with different factors and variables. This thesis study aims to explore the socio-demographic and spatial shifts in the already gentrified neighborhood Cihangir and investigate the changes in the socio-demographic structure. As the neighborhood has already gentrified, it actually provides a basis for discussing the new debates of gentrification. In terms of new gentrification debates Cihangir will be examined with qualitative research methods. Selected new concepts namely diversity, tolerance, and personal network and meeting places will be used as factors to find out new residential groups and the relations between the new and old groups.