Integration and coordination between regional/urban plans and transportation plans: The case of the rail transit investments in Gaziantep
Bölgesel/kentsel planlar ve ulaşım planları arasında bütünleşme ve eşgüdüm: Gaziantep raylı sistem örneği
- Tez No: 415526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLIFFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ulaşım ve kentsel gelişme sürekli etkileşim içinde olup, kent planlama ile ulaşım planlamanın bütünleşik ve eşgüdüm içerisinde ele alınması gerekir. Dünyadaki en başarılı planlama örnekleri bu eşgüdümün bölge planı düzeyinden başlayıp, metropolitan ve kent planlarıyla devam etmesi gerektiğini göstermiştir. Bütünleşik bir planlama yaklaşımı, ayrıca ulaşım yatırımlarının kent ve bölge planlarının hayata geçirilmesini sağlayacak etkin bir araç olmasına da hizmet edeceği için önemlidir. Bu çerçevede, bu tezde Türkiye'de politika belgeleri ile yasal çerçeve incelenerek kent/bölge planlamanın bütünleşik olarak gerçekleştirilmesinin koşulları tartışılmakta; ardından Gaziantep örneğinde konu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Transport and urban development are in a constant interaction with each other. Hence, urban planning and transport planning should be carried out in integration and coordination. Best practice cases in the world reveal that this integrated and coordinated approach should be established from regional plans to metropolitan and urban plans. When strong integration is maintained, transport investments can become effective tools in helping realize urban and regional plan strategies. Within this framework, the thesis reviews policy documents and legislations in Turkey in terms of integrated planning of regional/urban and transport plans. Gaziantep case is analyzed in detail within the same perspective.