Secondary mathematics teachers' mathematics related beliefs throughout a professional development program based on mathematical modelling
Matemetksel modelleme temell br meslek gelsm programı boyunca ortaögretm matematk ögretmenlernn matematikle ilgili inançları
  1. Tez No: 415527
  2. Yazar: DUYGU ÖREN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu nitel çalısmanın amacı, matematiksel modelleme üzerine bir yıllık bir mesleki gelisim programına katılan lise matematik ögretmenlerinin matematige dair inançlarını, bu inançların mesleki gelisim programından sonraki degisimini ve aynı zamanda ögretmenlerin kendi inanç degisimleri üzerine algılarını arastırmaktır. Yarı yapılandırılmıs görüsmeler ve açık uçlu bir analoji anketinden elde edilen veriler bu çalısmanın temel veri kaynaklarıdır. Sonuçlar ögretmenlerin çogunlugunun aynı andan birbiriyle çelisen inançlara (“sonuçların kesinligi”ve“bir matematik probleminin farklı çözümlerinin olması”inançları ve“kavramları ögrenmek ve ögretmek için çok sayıda soru çözme”ve“kavramlar arası baglantılar kurma”inançları) sahip olduklarını göstermistir. Matematigin dogası hakkında“enstrümantalist”ve“problem çözme”inançları, matematik ögretimi hakkında“içerik-performans odaklı”ve“içerik odaklı-kavramsal anlama”inançları ve matematik ögrenimi hakkında“beceri kazanımı-pasif ögrenen”ve“bilgi ile kavramsal anlama”inançlarının ögretmenlerin en sık sahip oldukları inançlar oldugu tespit edilmistir. Veri analizi sonuçları, mesleki gelisim programından sonra, bazı ögretmenlerin inançlarında kategori degisikligi oldugunu göstermistir. Aynı sekilde, ögretmenlerin matematiksel problem ve problem çözme ile matematik ögretimi ve ögrenimi hakkındaki inançlarının ya degistigi ya da bu konuda ögretmenlerin yeni inançlar gelistirdigi bulunmustur. Ayrıca, ögretmenler programın özellikle matematik ögretimi ve ögrenimi hakkındaki inançlarını etkiledigini belirtmislerdir. Programın, inanç degisimi ve yeni inanç gelisimi üzerinde en fazla etkili olan bilesenlerinin, sınıf içi uygulamalar, haftalık toplantılar ve bu toplantılarda gerçeklesen isbirligi ve sunulan destek oldugu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this qualitative study is to investigate in-service secondary school mathematics teachers' mathematics related beliefs, to explore changes in their beliefs after they participated in a one-year professional development program (PDP) based on mathematical modelling as well as teachers' perception about the effects of PDP on their belief change. Semi-structured interviews and an openended analogy questionnaire were the main data sources. Results showed that most of the teachers held more than one category of beliefs, such as teachers held beliefs about certainty of results and existence of different ways of solutions for a mathematical problem, or beliefs about solving too many practice questions for teaching and learning concepts and making relations between concepts simultaneously. Instrumental and problems solving beliefs, content-focused with emphasis on performance and content-focused with emphasis on conceptual understanding beliefs, and skill-mastery with passive reception of knowledge and conceptual understanding with unified knowledge beliefs were the most frequently holding beliefs among teachers. Data analysis indicated that, after PDP there were category change in some teachers' beliefs. Also, most of the teachers' beliefs about mathematical problems and problem solving, learning and teaching either changed or teachers developed new beliefs. Moreover, teachers reported PDP's influence especially on their beliefs about teaching and learning mathematics. Weekly meetings, classroom implementations as well as the collaboration occurred and support offered in meetings was found as most the influential elements of PDP for the change and development of their beliefs.