Investigation of plant derived substances that promote the biosynthesis of collagen; development of cosmetic and dermatological skin care products
Kolajen biyosentezini teşvik eden bitki kaynaklı maddelerin araştırılması; kozmetik ve dermatolojik cilt bakım ürünleri geliştirilmesi
- Tez No: 415532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH, PROF. DR. ORHAN ADALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ekstraselüler matriks deri için sağlıklı fonksiyonel ortamı sağlar; çoğunlukla kolajenden oluşmuştur ve fibroblast hücreleri tarafından salgılanır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte, hücresel proteinler şekil değiştirerek uygun iletişim yapamaz hale gelirler ki bu da ekstraselüler matriks ve kolajen kaybı ile sonuçlanır. Son olarak, kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bu arada, kolajen uyarıcı ürünlerin kullanılması bu süreci tersine çevirebilir. Yaşlanmanın etkilerini onarabilmek için birçok bitkisel ürün geliştirilmiştir. Bu bitkisel ürünler bilimsel olmayan üretim sonucu faydalarının yanı sıra yan etkilere de sahiptir. Bu çalışmada, kolajen biyosentezini başlatmaya yardımcı bitkisel içeriklerin araştırılması için in vitro deney adımları planlanmıştır. Aesculus hippocastanum'un tohum kotiledonu ve Hyperricum perforatum, Primula vulgaris, Achillea viii millefolium'un toprak üstü kısımları kullanılmıştır ve bu bitki örnekleri etkin yüz maskesi tariflerinden seçilmiştir. Bitki örnekleri metanolde özütü elde edilmiş ve deney adımları anti-oksidan testlerle başlamıştır. Hypericum perforatum özütü en yüksek anti-oksidan etkiyi göstermiştir. Sonrasında insan fibroblast hücreleri her bir özüte maruz bırakılmış ve total özütlerin etkisi kolajen tip-1seviyesinde qPCR ve Western blot analizleriyle araştırılmıştır. qPCR analizinde Achillea millefolium özütü ve Western blot analizinde Primula vulgaris özütü en yüksek tetikleyici etkiye sahip olmuştur. Bu iki özüt uygun çözücülerle (sırasıyla hekzan, kloroform, etil asetat, su) fraksiyonlarına ayrılmıştır. Etil asetat ve su fraksiyonlarının yanı sıra total özütün kolajen tip-1 ifade seviyesi de yeniden araştırılmıştır. En yüksek kolajen tetikleme oranı total özüt uygulamasında tespit edilmiştir. Sonuç olarak, dermatolojik cilt bakım ürünlerinde kullanılabilecek Primula vulgaris total özütünün kolajen biyosentezinde en yüksek tetikleyici etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Extracellular matrix provides a healthy functional condition for skin; it is composed largely of collagen and secreted by fibroblasts. As the aging develops, cellular proteins change shapes which prevents the proteins from proper communications resulting in the loss of extracellular matrix and collagen. Finally, the wrinkles and aging effects start building up. Meanwhile, the use of collagen stimulating products can reverse this process. Many herbal products have been produced for the repair of aging effects. Besides the benefits, some of those manufactured herbal products have the adverse effects as a result of unscientific production. In this study, in-vitro experimental steps were planned for the search of herbal ingredients to help the induction of collagen biosynthesis. Plant samples that are used were selected from the effective facial mask recipes, as seed cotyledon of Aesculus hippocastanum and aerial parts of Hyperricum perforatum, Primula vulgaris, Achillea millefolium. vi The plant samples were extracted in methanol and experimental steps were started with the anti-oxidant tests. Hypericum perforatum extract revealed the highest antioxidant effect. Then, human fibroblasts were exposed to each extract and the effects of crude extracts were investigated on the expression level of type 1 collagen by qPCR and westen blot analysis. In qPCR analysis Achillea millefolium extract and in westen blot analysis Primula vulgaris extract had the highest induction rate. Those two extracts were fractionated with appropriate solvents (hexane, chloroform, ethyl acetate, water respectively). The effects of the ethyl acetate and water fractions as well as the crude extracts were again investigated on the expression level of type 1 collagen. The highest induction rate of collagen was found with the crude extract treatments. In conclusion, the crude extract of Primula vulgaris was found to reveal the highest induction on collagen biosynthesis, which can be used in dermatological skin care products.