Haplophyllum ptilostylum bitkisinin anti kanser özelliğinin incelenmesi
Investigation of anti cancer properties of Haplophyllum ptilostylum plant
  1. Tez No: 575340
  2. Yazar: MUSTAFA ORHAN TUNÇEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde ölüme neden olan kanserler içinde karaciğer kanseri erkeklerde 2. kadınlarda ise 6. sırada görülmektedir. Karaciğer kanserinin en yaygın tipi olan Hepatoselüler Karsinoma (HCC) etkin bir tedavisi bulunmamaktadır. HCC' da uygulanan kemoterapi tedavisi genellikle metastatik ve tekrarlayan hastalıklar için kullanılmakta iken verilen doksorubisin, platinum, floropirimidin ve gemsitabin gibi terapötik ajanlar tek başlarına kullanıldıkları takdirde %10'dan az yanıt sağlayabilirken bu ilaçlar kombine şekilde uygulandıkları zaman ise tedavi ancak %20 civarında yanıt verilmektedir. HCC tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarının yan etkilerinden dolayı sınırlı düzeyde olmakta bu nedenle yeni alternatif tedavi yöntemleri üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Alternatif tedavi yöntemleri arasında da yan etkilerinin az olması nedeniyle bitkisel tedavi yöntemleri ilk sırada yer aldığı ve kanser tedavisinde önemli bir yere sahip olduğu gözlenmektedir Kanser tedavisinde klasik olarak kullanılan ve yan etkileri oldukça fazla olan kemoterapiklere alternatif olabilecek bitki kaynaklı yeni bileşiklerin tespiti için yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışma Şanlıurfa'da endemik olarak yetişen Haplophyllum ptilostylum bitkisinden elde edilen ekstrenin karaciğer kanser hücresi (SNU-423) üzerindeki antikanser aktivitesini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada bitki ektresinin normal ve kanser hücresi üzerindeki sitotoksik etkisi MTT, apoptotik etkisi (flow sitometrik Annexin V ve acridin oranhe /ethidiumbormide boyama) hücre döngüsü üzerindeki etkisi flow sitometrik ve mitokondriyal membran potansiyeli üzerindeki etkisi ise JC-1 yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma sonucunda bitki ektresinin karaciğer kanser hücresi (SNU-423) üzerindeki sitotoksik dozunun (IC50: 3,55 µg/ml) normal hücreler üzerinde toksik etki göstermediği gözlenirken, SNU-423 hücrelerinde hücre döngüsünü SubGo aşamasında durdurduğu, mitokondriyel membran potansiyelini bozarak apoptozisi indüklediği tespit edilmiştir. Bu çalışmada Haplophyllum ptilostylum bitkisinin antikanser potansiyeline sahip olduğu, bu nedenle bu bitki ektresinin kanser tedavisinde kullanılabilecek yeni özgün etkin maddelerin tespitine yönelik yeni çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler; Karaciğer kanseri, Haplophyllum ptilostylum L., apoptozis, antikanser
Özet (Çeviri)
Nowadays, among the cancers that cause death, liver cancer is the second in males and 6th in females. There is no effective treatment for hepatocellular carcinoma (HCC), the most common type of liver cancer. Chemotherapy treatment in HCC is generally used for metastatic and recurrent diseases, whereas therapeutic agents such as doxorubicin, platinum, fluoropyrimidine and gemcitabine can provide less than 10% response when used alone, but when these drugs are administered in combination, treatment is only responded to around 20%. Because of the side effects of chemotherapy and radiotherapy applications in HCC treatment is limited, therefore, new alternative treatment methods are being researched. It is observed that herbal treatment methods take the first place among the alternative treatment methods due to the low side effects and have an important place in cancer treatment. Intensive research is being carried out for the detection of new plant-derived compounds that can be used as an alternative to chemotherapies which are used in cancer treatment and have high side effects. This study was conducted to investigate the anticancer activity of the extract obtained from Haplophyllum ptilostylum plant which is endemic in Şanlıurfa on liver cancer cell (SNU-423). In this study, the cytotoxic effect of plant extract on normal and cancer cell MTT, apoptotic effect (flow cytometric Annexin V and acridin oranhe / ethidiumbormide staining) on the cell cycle effect on flow cytometric and mitochondrial membrane potential was investigated by JC-1 method. As a result of the study, it was observed that the cytotoxic dose (IC50: 3,55 g / ml) of plant extract on liver cancer cell (SNU-423) showed no toxic effect on normal cells. It was. In this study, it has been concluded that Haplophyllum ptilostylum has anticancer potential and therefore new studies should be conducted to determine new specific active substances that can be used in cancer treatment of this plant extract. Keywords; Liver cancer, Haplophyllum ptilostylum L., apoptosis, anticancer