Çamardı'da eski Türk inançlarının izleri
Traces of anci̇ent beliefs of Turkish i̇n Çamardı
  1. Tez No: 415612
  2. Yazar: ÖMER YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
“Çamardı İlçesinde Eski Türk İnançlarının İzleri”konulu çalışmada eski Türk inançlarının günümüzde hangi pratik ve ritüellerle yaşadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezimizde yöredeki insan hayatının geçiş dönemlerine ait uygulamalar, eski Türk inançlarının ışığında incelenmiştir. Yörede eski Türk inançlarına ait elde ettiğimiz bilgilerin büyük bir bölümü yöredeki tecrübeli insanların aktarımından oluşmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde Çamardı ilçesinin tarihi, coğrafyası, ekonomik durumu ile çalışmada kullanılan yöntem ve tekniklere yer verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümü“İyeler, Kam ve Ocaklı”başlığı altında incelenmiş, bu bölümde yörede tespit edilen koruyucu ve yardımcı iyeler, kara iyeler, gök iyeleri gibi belli başlı iyelerin yöredeki halkın yaşayışındaki tesirleri incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde yöre insanının yaşamındaki töre ve inançlar bulunmaktadır. Bu bölümde eski Türk inançlarının yöre insanının bugün devam ettirdiği töre ve inançlara yansıması incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Çamardı ve köylerindeki halk hekimliğine dair inançlara yer verilmiştir. Bu bölümde yöredeki bazı ruhsal ve fiziksel hastalıkların tedavisinde hangi yöntemlerin izlenildiğine dair tespitler yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışma ana hatlarıyla değerlendirilmiş ve son olarak da kaynakça ve kaynak şahıslara yer verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research on“ The traces of old Turkish beliefs in Çamardı county”it has been attempted to find in what forms of rituals and practises these old Turkish bellefs have survived. The majority of the information that we have acquiredabout the old Turkish bellefs in the regron consists of the accounts obtained from the experienced villgoers in the region. The practises concerning birth, namegiving, circumcision, marriage, death etc. Which are the main stages of a man's life have been examined in consideration of old Turkish bellefs. The resarch consists of three parts. Introduction part of the research tells about the history, geography, economic condition of Çamardı county and methods and techniques used in the research. The first port of the research has been examined under the title of“proprietors, cam and hearths”and the effects of certain proprietors like protective and assistant proprietors, land proprietors and celestial proprietors on local people's way of living have been studied. The second part of the research tells about the traditions and bellefs in a local villager's life. It has been attempted to examine in what forms of rituals and practices these old Turkish traditions have survived at this part of the research. The third port of of the research tells about Çamardı and ita villagers bellefs on traditional medicine. It has been attempted to identify Which methods have been followed in the treatment of psychological and physical illnesses at this part of to research. In the concluding part the resarch carried out has been mainly evaluated and with bibliography the research has been carried out.