3N öğrenme modeli ile eşli ve bireysel okuma-özetleme uygulamasının öğrenme düzeyine ve hatırlamaya etkisi
3N Learning model wiht paired reading summarızation and indivıdual readınd summarızation implementatiöo impact on learning levels remenbering
  1. Tez No: 415659
  2. Yazar: NURTEN TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmada, 3N öğrenme modeli ile, eşli okuma özetleme ve bireysel okuma özetleme uygulamasının ayrı ayrı öğrenme düzeyine, hatırlamaya etkisi incelenmiştir. Araştırmada; ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. İki deney bir kontrol grup olarak planlanmıştır. Amasya'daki bir ilkokulun dördüncü sınıflarından üç grup üzerinde ve fen ve teknoloji dersinde yürütülen araştırmada, kontrol grubunda geleneksel öğretim, birinci deney grubunda 3N modeli ile eşli okuma-özetleme; ikinci deney grubunda 3N modeli ile bireysel okuma-özetleme ile öğretim yapılmıştır. Araştırmada veriler düzey belirleme testi ile toplanmıştır. Denel işlemin başında alınan nitel veriler ve ön test bilgi düzeyi puanları grupların denk oldukları göstermiştir. Denel işlem 27 ders saati uygulanmıştır. Derslerin işlenişi araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde; N
Özet (Çeviri)
The aim of this study is identifying 3n learning model with paired reading summarization and individual reading summarization implementation's impact on separately learning levels and remembering. In this study, pretest-posttest control group pattern was used.Two tests are planned as a control group. The study was conducted on three groups in science and technology course in a primary school in Amasya infourth grade ; experimental procedure was performed with first experimental group by 3n learning model with paired reading-summarization, experimental procedure was performed with second experimental group by 3n learning model withindividual reading-summarization. In this study, the datas were collected with level assessment test.Qualitative datas and pre-test knowledge scores which were received at the beginning of the experimental process ,showed that groups are equivalent.Experimental procedure was applied in 27 hours.The courses processing was carried out by researcher. Non-parametric tests were applied because our datas were N