Din eğitimi açısından hikmet kavramı
The concept of wisdom in terms of religious education
- Tez No: 415674
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL MEHMEDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hikmet kavramı, İslam düşüncesinde en geniş anlamda yer tutan kavramlardan biridir. Bu geniş alan içinde hikmetin farklı anlaşılma biçimlerini görmek mümkündür. Ancak bütün hikmet anlayışları, eşyanın hakikatini bilmek ve bu bilmenin gereğine uygun şekilde davranmak temeline dayanmaktadır. Böylesi bir bilme-eyleme birlikteliği insanı kötülükten alıkoyup iyi olana yönelteceği için de, İslam düşüncesinde insanı kötülükten alıkoyup iyi olana yönlendiren her şey, hikmetin geniş kapsamı içinde düşünülmüştür. Din eğitiminin felsefî arka planına bir katkı sağlamayı umduğumuz bu çalışmada, hikmet kavramının din eğitimi açısından anlamı sorgulanmaktadır. Bu sorgulamayı yapabilmek için İslam düşüncesinin hikmete dair mülahazalarından yola çıkılmış ve Ahmed Yesevî'nin Divan-ı Hikmet adlı eseri, hikmeti okuyabileceğimiz bir örnek olarak seçilmiştir. Bütün bu verilerden hareketle din eğitimi açısından hikmetin, insanın kendisini ve hayatı sözle, ahlakla, düşünceyle ve hal ile anlaması olarak yorumlanabileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Din Eğitimi, Hikmet, Ahmed Yesevî, Divan-ı Hikmet.
Özet (Çeviri)
The concept of wisdom (hikmah) is one of the well-known issues in Islamic philosophical thought. For this reason, it is possible to see different interpretations of hikmah. Yet, all these interpretations depend on the law of the instrument and behave according to this rule. Since this kind of attitude prevent people from misbehaving and lead them to the good one, the thing which prevent people from misbehaving and lead them to the good one in Islamic philosophy is thought according to the concept of hikmah. This study aims to contribute philosophical background of the religious education, within this context the meaning of concept of hikmah in terms of religious education is being inquired. In order to make this happen, the understanding of hikmah in Islamic thought has been regarded as the starting point and Ahmed Yesevi's influential study 'Diwanı Hikmet' chosen as an example that we can deduce the meaning of hikmah. Depending on all these data, in this study, the concept of hikmah is thought as the human's comprehension of himself and life through the word, moral principles, thought and manner in terms of religious education. Key Words : Religious Education, Wisdom, Hikmah, Ahmed Yassawî, Diwani Hikmet