Avrupa'da ve Türkiye'de yerel özerklik ve Subsidiarite ilkesi
Local autonomy and principle of Subsidiarity in Europe and Turkey
- Tez No: 415716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
1980'lerde ortaya çıkan küreselleşme süreci ulus devletin klasik yapısının sorgulanmaya başlamasına sebep olmuş ve küresel sermayenin yerel yönetimlerle doğrudan temasına yol açarak yerel yönetimleri ön plana çıkarmıştır. Bu süreçte subsidiariteyle bağlantılı olarak yükselen ve çok tartışılan iki kavram yerel özerklik ve subsidiarite ilkesi olmuştur. Yerel özerklik, köy, kasaba, kent gibi belli bir coğrafi alanda yaşayan insanların, sırf o yörede oturmaktan kaynaklı ortak ve medeni ihtiyaçları ile ilgili kararların kendi seçtikleri organlar tarafından alınması ve bunları uygulayabilmek için idari ve mali anlamda sahip oldukları hareket serbestisi olarak ifade edilebilir. Subsidiarite ilkesi merkezi yönetim ve yerel yönetim arasındaki yetki paylaşımında kullanıldığı anlamı ile ortak eylem alanlarında halka daha yakın olan alt birimlere öncelik verilmesi; merkezi yönetimin ancak yerel yönetimin amaçlarını gerçekleştirmede yetersiz kaldığı hallerde ve o ölçüde müdahale etmesini öngörmektedir. Bu yardım kalıcı bir yardım niteliği taşımamakta aksine yerel yönetimin işlevini yerine getirebilecek düzeye getirilmesi amacını gütmektedir. Tezin çalışma konusunu bu iki kavram oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The globalization process emerged in the 1980's, caused to begin questioning the classic structure of the nation-state and brought local governments in the foreground while leading to direct contact between local governments and the global capital. In this process, local autonomy and principle of subsidiarity, which are related to locality, became the most argued concepts. Local autonomy is an autonomy of decision making about the common and civil needs of people who live in a certain village, town or city, by the executive organs they choosed. Its meaning also includes administrative and financial ability to execute these decisions. In terms of the meaning of the concept in power-sharing between central government and local government, the principle of subsidiarity envisage that giving priority to sub-units in joint action field which are closer to citizen and central government should intervene in cases where local governments are inadequate to achieve their goals. This assistance is not a permanent help in contrast intended to bring local government to level to fulfill their function. These two concepts constitute the subject of this study.