Motivasyon ile performans ilişkisinde inovatif niteliklerin rolü: İsviçre saat endüstrisinde yöneticiler üzerine bir araştırma
The role of innovative qualities in the relationship between motivation and performance: A research on executives in Swiss watch industry
- Tez No: 757872
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH METİN ÖZMUTAF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde işletmelerin rekabet güçlerini sürdürebilir bir üstünlük haline getirebilmeleri için ürün, hizmet ve süreçlerinde sürekli değişim ve farklılıklara yer vermeleri gerekmektedir. Bu değişim ve farklılıklar, rekabet üstünlüğü sağlamanın önemli unsurlarından biri olan inovasyon ile gerçekleşebilmektedir. Bu kapsamda işletmelerin inovasyon fikrine sahip olabilmeleri, işletmelerde hem motivasyonun hem de performansın karşılıklı etkileşimde olabilmesine bağlıdır. Bu çerçevede, araştırmanın temel amacı, İsviçre saat endüstrisi çalışanları kapsamında, motivasyon ve performans ilişkisinde inovatif niteliklerin etkileşimine yönelik yönetici algılarının belirlenmesidir. Motivasyon kapsamında çalışanlar, amaç ve hedefler doğrultusunda isteklendirilirken çalışanların performans düzeylerinin artması beklenir. Bu kapsamda inovatif niteliklerin ise hem motivasyon hem de performans ile karşılıklı etkileşimli bir şekilde motivasyon ve performans arasındaki ilişkiyi etkilemesi beklenir. Bu araştırma çerçevesinde sözü edilen ilişkisellikler, köklü bir geçmişe sahip olan ve ileri düzeyde inovatif teknolojilerin kullanıldığı İsviçre saat endüstrisindeki yöneticilerin algıları çerçevesinde ortaya konmuştur. Saat endüstrisi bağlamında İsviçre, inovasyon ve kusursuz üretim, marka yönetimi, makroekonomik istikrar ve rekabetçilik konularındaki köklü geçmişiyle en güçlü ülkelerden biridir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular ışığında ise, İsviçre saat endüstrisinde ayrı ayrı iş motivasyonunun iş performansını ve inovatifliğin iş performansını pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak da İsviçre saat endüstrisinde iş motivasyonun iş performansını etkilemede inovatifliği pozitif yönde yükseltici bir aracılık etkisinin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, businesses need to include constant changes and differences in their products, services and processes in order to make their competitive power a sustainable advantage. These changes and differences can be realized through innovation, which is one of the important elements of providing competitive advantage. In this context, the ability of enterprises to have an innovation idea depends on the mutual interaction of both motivation and performance in enterprises. In this framework, the main purpose of this research is to determine the perceptions of the executives regarding the interaction of innovative qualities in the relationship between motivation and performance within the scope of Swiss watch industry employees. Within the scope of motivation, while the employees are motivated in line with the goals and targets, it is expected that the performance levels of the employees will increase. In this context, innovative qualities are expected to affect the relationship between motivation and performance in an interactive way, with both motivation and performance. The correlations mentioned in this research have been revealed within the framework of the perceptions of the executives in the Swiss watch industry, which has a deep-rooted history and uses advanced innovative technologies. In the context of the watch industry, Switzerland is one of the strongest countries with a long history of innovation and flawless manufacturing, brand management, macroeconomic stability and competitiveness. Within the scope of the findings obtained in this framework, it has been determined that separately, work motivation affects work performance positively and innovation affects work performance positively in the Swiss watch industry. As a result, it has been revealed that work motivation in the Swiss watch industry has a mediating effect that positively increases innovation in affecting work performance.