Türkiye'deki para krizlerinin belirleyicileri: Ekonometrik bir yaklaşım
Determinants of the currency crises in the Turkish economy: An econometric approach
  1. Tez No: 415737
  2. Yazar: RAİF CERGİBOZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
80'li yıllardan sonra liberalleşen Türkiye ekonomisi çeşitli finansal krizler yaşamıştır. Krizlerin hem ekonomik hem de sosyal maliyetleri arttırması ülkeler açısından krizleri önlemenin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de 1990 Ocak – 2014 Haziran dönemi içerisinde para krizlerine neden olan faktörler 12 farklı kriz tanımı kullanılarak Logit ve Markov Rejim Değişim Modelleri ile belirlenmeye çalışılacaktır. Çalışmada farklı model tahminlerinden elde edilen sonuçlar para krizlerine neden olan değişkenlerin kısmen farklılaşmasına neden olmakla birlikte bankaların yabancı para mevduatlarının toplam mevduatlara oranı, kısa dönem dış borçların rezervlere oranı, portföy yatırımları, merkez bankasının bankacılık sektörüne açtığı kredilerin toplam yükümlülüklere oranı, geniş tanımlı para arzının uluslar arası rezervlere oranı ve enflasyon oranı her iki modelde para krizlerinin belirlenmesinde önemli rol oynayan değişkenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Para krizleriyle mücadelede bu öncü göstergeler üzerine yoğunlaşılması para krizlerini önleme başarısını arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the liberalization in 1980s, Turkish economy experienced several financial crises. Crises increase both economic and social costs for an economy because of that preventing crisis is a very important issue. In this study, factors that caused the currency crises in Turkey, for the period January 1990 – June 2014, will be determined by Logit and Markov Regime Switching models with 12 different crisis definitions. In the study, results obtained from different model estimations partly produce differentiation for the variables causing currency crises. In two models; banks' foreign currency deposits to total deposit, short-term external debt to reserves, portfolio investment, Central Bank's total credits to the banking sector to total liabilities, broadly defined money supply to international reserves and inflation rate are the variables playing an important role in order to determine currency crises. It is thought that in the struggle against the currency crises, focusing on these leading indicators will improve prevention success.