Okul öncesi dönem din eğitiminde oyun, oyuncak ve görsel sanat etkinliği örnekleri
Examples of visual art activities, plays and toys at religios education for preschool kids
- Tez No: 415764
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Oyun, okul öncesi çocukların en önemli etkinliğidir, bu dönemdeki çocuklar birçok şeyi oyun içerisinde dener, keşfeder, öğrenir ve pekiştirirler. Okul öncesi çocuklar için böylesine önemli olan oyun etkinliğinin dinî konuların öğretiminde kullanılması da etkili olacaktır. Okul öncesi çocuk için en az oyun kadar önemli olan görsel sanat etkinlikleri ve çocukların oyun etkinliğini gerçekleştirirken kullandıkları oyuncaklar da oyunun vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu çalışmada oyun, oyuncak ve görsel sanat etkinlikleriyle din eğitiminin birçok konusunun okul öncesi çocukların gelişim seviyelerine indirgenerek çocuk için eğlenceli bir öğretim etkinliği haline dönüştürülmesi; okul öncesi çocukların din eğitimini gerçekleştirmeye yönelik oyun, oyuncak ve görsel sanat etkinlikleri tasarlarken ve uygularken dikkat edilmesi gereken hususlar açıklanmıştır. Daha sonra okul öncesi çocuğun din eğitimini gerçekleştirmeye yönelik, araştırmacı tarafından tasarlanan 25 oyun, 15 oyuncak 37 görsel sanat etkinliği olmak üzere toplam 77 adet etkinlik örneği sunulmuştur. Çalışmanın sonunda, okul öncesi çocuğun din eğitiminde oyun, oyuncak ve görsel sanat etkinliklerinden faydalanılması gerektiği ortaya konmuştur. Anahtar Sözcükler Din eğitimi, Okul öncesi din eğitimi, Oyun, Oyuncak, Görsel sanat etkinliği, Eğitsel oyun.
Özet (Çeviri)
One of the most important activity of the kids is play. Kids at the preschool age learn, try, use, find and strengthen things within plays. It will be effective to use these plays while teaching religion and ethics. Toys and the visiual art activities (!) used by the kids while playing are the indispensible part of plays. In this research I Try to explain that thanks to plays toys and visual art activities, most of the points about religion and ethics can be thought to the kids in a funny and entertaining way. But they should be simplified to their level. Besides, ı explained the points that we should take into consideration while designing and using the toys, plays and activities. I submitted some samples to teach religion to preschool kids with 77 activities including 25 games 15 toys and 37 visual art activities and these are designed by the researcher herself. And finally,ı stressed that a kid at preschool age should benefit from toys plays and visiual art activities while learing religion and ethics. Key words Education of religion, religious education at preschool, play , toys , visual art activities, educative plays.