Sivas'taki kadın derneklerinin kadın problemine yaklaşımında dinin yeri( Sivas ili örneği)
The place of religion in Sivas, the woman derneklerinin woman yaklaşiminda to multi-model (Example of Sivas province)
- Tez No: 415770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
“Kadın Derneklerinin Kadın Problemine Yaklaşımında Dinin Yeri ”alanında daha önce çalışma yapılmamıştır. Din, sosyal hayatı düzenleyen toplumun temel kurumlarından biridir. Toplumun dini değerleri doğru bir şekilde içselleştirmesi önem arzetmektedir. Sosyal değişmenin ortaya çıkardığı kadın dernekleri kadın problemlerinin sebebini anlamamıza yardımcı olacaktır. Ataerkil zihniyet ve din arasında kalan kadın toplumda sürekli ikincilleştirilmekte ve bu yaklaşım dine mal edilmektedir.“Kadın Derneklerinin Kadın Problemine Yaklaşımında Dinin Yeri”adlı çalışmada Sivas özelinde kadının konumu, kadının problemlerinin neden kaynaklandığı, kadına verilen sosyal hak ve özgürlüklerin pratikte yaşamsal alana nasıl yansıdığı ve bu yansımanın üzerinde dinin rolü araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır. Genelde problem olarak tespit edilen sorunların ne derece çözülebildiği bireye indirildiğinde kadınların kendilerini ne ölçüde emniyette hissettikleri ve kaç bireyin ilgili derneklere ulaşma imkânı bulduğu araştırılmıştır. Ayrıca kadın derneklerinin toplumun geneliyle aynı bakış açısında buluşup buluşmadığı gerek kanuni gerek dini olarak çerçevesi çizilen kuralların uygulanabilirlik alanlarının ölçüleri araştırılmıştır. Bu çalışmada sivil toplum örgütleri, dernek, kadın dernekleri, kadınların problemleri, din olgusu hem teorik hem de pratik alan araştırması verileri ile ele alınmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde problem, araştırmanın amacı ve önemi, evren ve sınırlılıklar, araştırmanın sayıltıları, araştırmanın denenceleri, araştırmanın yöntemi ve tekniklerine yer verilmiştir. Birinci bölümde teorik çerçeve çizilerek toplumsal bir gerçeklik olan kadın problemleri ve din konusu işlenmiştir. Aynı zamanda çalışmamızda kullandığımız kavramlar, sivil toplum, sivil toplum hareketleri, dernek, kadın dernekleri, toplumsal kuramlar cinsiyet ve din olgusu işlenmiştir. Araştırmanın uygulama kısmını oluşturan ikinci bölümde ise, bir iç anadolu şehri olan Sivas il merkezinde“Kadın Derneklerinin Kadın Problemine Yaklaşımında Dinin Yeri”yapılan anketlerle incelenerek anketin değişkenlere göre dağılımı, anket bulgularının analizi ve verilerin genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuçta ise yaptığımız çalışmalardan, elde ettiğimiz verilerden yola çıkarak genel bir çerçeve çizilmiş kadın problemlerinin kaynağı ve çözümünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The place of religion in the approach to women issues by women's organizations in Sivas' is a subject that has never been studied before. In this study, religion, as regulating social life and one of the basic institutions of it, how accurate it is internalized in society, the function of it in appearing and solving the problems, the women associations resulted from social changes, and their help for understanding women's problems are all discussed. Because women who is stuck in between religion and patriarchal mentality is constantly considered as secondary in society and this approach is attributed to religion. The place of religion in the approach to women issues by women's organizations in Sivas' covers the position of the women in Sivas, what causes the women issues, how social rights and freedoms affect and have reflections on the social life in practice and the role of religion on these reflections. In this research, to what extent the problems detected can be solved, when focused on the individual, to what extent the woman can feel herself safe and howmany individuals can access to the relevant associations is investigated. In addition, whether women organizations meet at the same perspective with the rest of the community, the range of application of certain rules framed by both law and religion. In this study, 'the place of religion in the approach to women issues by women's organizations in Sivas' is considered within field survey data in terms of both theoretical and practical means on nongovernmental organizations, women associations, women's problems and the phenomenon of religion. In the introduction part of the study, the case, the purpose and the value of the research, the universe and the limitations, the hypothesis ,the propositions , the methods and the techniques of the research has been given. In the first chapter, the women's issues as a social reality and the subject of religion are studied by drawing the theoretical framework. Furthermore, some certain concepts such as civil society, civil society movements, women associations, social theories, sex and religion are discussed. The second part forms the practice section of the study and here 'the role of religion in the approach of women associations to women issues in the province of Sivas as a central anatolian city' is reviewed by means of surveys with examining the distribution among variables and overall evaluation of the data gathered.In conclusion, based on our research and data collected, we obtained a general framework and recommended on the problems of women and their solutions.