İlkokullarda fen öğretiminde laboratuvar etkinliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 41581
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AKİF ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
BÖLUM IV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Özet Araştırmada, KKTC'de bulunan ilkokullardaki dördüncü sınıf fen bilgisi dersinin laboratuvar çalışmalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Veriler, 5 Aralık 1994 tarihinden başlanarak 28 Nisan 1995 tarihine kadar olan sürede belirlenen bölümlerdeki laboratuvar etkinlikleri Lefkoşa bölgesine ait toplam 11 ilkokulda 11 öğretmen ve bu öğretmenlerin görev aldığı şubelerdeki öğrenciler gözlemlenerek toplanmıştır, ilkokul dördüncü sınıf fen bilgisi dersinde laboratuvar ortamında öğrenci ve öğretmen tarafından yapılması öngörülen etkinliklerin hangi düzeyde gerçekleştirildiği ile söz konusu derste laboratuvar ortamında öğretmen ve öğrenci tarafından bazı etkinliklerin ye terince gerçekleştirilmemesinin belli başlı nedenlere göre dağılımı frekans (fj, yüzde (%) hesabı kullanılarak verilmiş, öğretmen ve öğrencilerin; deneylerde yer alan işlem basamakları ile deneylerden aldıkları puanlara göre dağılımları ise frekans ve yüzdelik hesabına ek olarak Aritmetik Ortalama 0C) ile Ortalama Mutlak Basan Yüzde hesabı kullanılmıştır. Öğretmen ve öğrencilerin deneyleri gerçekleştirmedeki başarı düzeyleri genellikle birbirine paralellik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Gözlemlenen deneylere bakıldığında her iki grubun belirlenen hedeflere yeterli düzeyde ulaşamadıkları gözlemlenmiştir. Öğretmen ve öğrenciler tarafından bazı laboratuvar etkinliklerinin 116117 yeterince gerçekleştirilmemesinin nedenleri olarak en çok yeterli araç-gerecin bulunmaması, öğretim programlarının çok yüklü olması, araştırma, gezi ve gözlemin yapılmaması biçiminde belirlenmiştir. Sonuç“İlkokullarda Fen Öğretiminde Laboratuvar Etkinliklerinin Değerlendirilmesi”ni kapsayan bu araştırmanın bulguları ışığında aşağıdaki sonuçları varılmıştır: 1. Öğretmenlerin gözlemlenen 13 deneyin hiçbirinde işlem basamaklarına ilişkin yeterliklerine yönelik değerlendirmede ilgili deneyin işlem basamaklarındaki davranışların ortalama puanlarından hiçbiri“yeterli”düzeyde bulunmamıştır. 2. İlgili bölümlerdeki 13 deneyde yer alan işlem basamakları içinden Öğretmenlerin en başarılı olduğu“Saksı Bitkisinin Gövdesini inceleme (Deney 3)”isimli deneydeki dördüncü işlem basamağı olan“Bir bardak suya mürekkep damlatma”ve altıncı işlem basamağı olan“Öğrencilere yapraklı dalı mürekkep damlatılan suya koymalarını söyleme”için saptanan ortalama puan 1.909'dur. Ancak bu ortalama ile öğretmenlerin bu işlem basamağını gerçekleştirme düzeyinin“kısmen yeter li”olduğu saptanmıştır. 3. Öğrencilerin ilgili bölümlerdeki 13 deneyde yer alan işlem basamaklarına ilişkin yeterliklerine yönelik değerlendirmede ilgili deneyin işlem basamaklarındaki davranışların ortalama puanlarından hiçbiri“yeterli”düzeyde bulunmamıştır. 4. İlgili bölümlerdeki 13 deneyde yeralan işlem basamakları içinden öğrencilerin en başarılı olduğu işlem basamağı“Ne min Çimlenmeye Etkisini Gözleme (Deney 7)”deneyindeki;
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to make assesment of laboratory studies performed in an“introduction to science course -science teaching-”lectured in forth grade of the primary schools, at the Turkish Republic of Northern Cyprus. This research contains four sections. According to this, introduction is made in the first section, method is explained in the second section, findings and sicussions are given in the third section and finally the summary, judgements and suggestions are provided in the forth section. Data of the work were collected for the period starting from 5 December 1994 through 29 April 1995 by basing on the laboratory activities of the indicated sections, at 1 1 primary school in Lefkoşa region, by 1 1 teachers through observing students that were in the branches were these teachers lectured. In the laboratory environment of the“introduction to science cource -science teaching-”at the forth grade.in the primary school, the activities contemplated to be performed by the students and by the teacher, were examined with the view to see the level of attainment of certain activities and to find out the reasons for not attaining them sufficiently, both by the teacher and the student while they were in a laboratory environment. This has been done by making frequency (f) and percentage (%) calculations. In addition to frequency and percentage computations, the distribution of the teachers and students, according to points received from the experiments, at each process steps contained in the experiment were also used in computing the arithmetic mean (x) and the absolute mean success percentages.It was determined that there was a parallel relationship between the level of success of the teacher and the students, in attaining the experiments. When looked at the observed experiments, it has been seen that, both groups could not reached at the defined targets, at a sufficient level. As reasons for not attaining some of the laboratory activities by the teacher and the students, at levels to be termed sufficient, it has been indicated, with the greatest majority that, there were no sufficient tools, the programs of the teachers were rather over burdened ant that it was not possible to make research, visits and observations.