Refik Halit Karay'ın eserlerindeki hâl eklerinin görev ve işlevleri
Roles and functions of case endings in the works of Refik Halit Karay
  1. Tez No: 415819
  2. Yazar: MESUT TEPESU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Betimlemeli yöntemle yaptığımız bu çalışmamızda“şekil-görev-anlam”birliğini esas alarak hâl eklerinin görev ve işlevlerini irdeleyip olabildiğince çok örnek üzerinden sonuçlar çıkarabilmek için yazarın roman, hikâye, deneme ve anı gibi farklı türlerde olan sekiz kitabını inceledik. Çalışmamızın“Giriş”kısmında Refik Halit Karay'ın hayatı, eserleri ve Türkçesi hakkında genel bilgiler verdikten sonra“Hâl Ekleri”bölümünde her bir hâl ekinin görev ve işlevini birbirinden ayırarak ayrıntılı olarak inceledik. Araştırmacılara kolaylık sağlaması için tespit edebildiğimiz görev ve işlevleri, sınıflandırarak“Görevler Tablosu”ve“İşlevler Tablosu”başlıkları altında iki tabloda gösterdik.“Sonuç”bölümünde çalışmamızın neticesinde ulaştığımız sonuçları ortaya koyduk. Anahtar Sözcükler Hâl ekleri, görevler, işlevler, Refik Halit Karay
Özet (Çeviri)
In this study which we made by using description methodology, we explicated roles and functions of case endings by depending on the integrity of“structure- role- meaning”. In order to reach conclusions from examples as much as possible, we examined eight books of the writer which are from different kinds such as novel, story, essay and memoir. In the introduction part of our study, we gave general information about life, worksandusing of Turkishlanguage of Refik Halit Karay. Then in the case endings section, we examine devery single case ending in terms of their roles and functions. To be able to support the researchers in this field, we classified the roles and functions which we could identify, into two group sandshowed them in the tablesnamed“Görevler Tablosu”and“İşlevler Tablosu”. In the conclusion part, we stated the inferences we reached as a result of our study. Key Words case endings, the roles, the functions, Refik Halit Karay