Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.'nin şirketlere yönelik hizmet içi eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 41591
  2. Yazar: FUNDA AYRAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLSÜN BASKAN (ATANUR)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
BÖLÜM 5 ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Özet Yurtdışında çalışan işçilerimizin tasarruflarıyla kurulmuş 154 şirketin personel eğitimi amacıyla 1981-1990 yılları arasında Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. tarafından 3.439.569.-DM. dış kaynak kullanılarak 116 eğitim programı gerçekleştirilmiş ve 4899 kişi bu eğitimlerden yararlanmıştır. Bu arastama; Türkiye Kalkınma Bankası AŞ. tarafından gerçekleştirilen eğitim etkinliklerini, eğitim ihtiyaçlarını belirleme, planlama, programlama, uygulama, değerlendirme ve geliştirme aşamaları yönünden incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın gerçekleştirilmesinde faaliyet raporları, eğitim raporları v.b. belgeler ve seçilen örnek gruba uygulanan anket sonuçlarından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Anket verileri üzerinde eğitim düzeylerinin farklılığına göre yapılan“t”testi, departmanlara ve unvanların farklılığına göre yapılan "f testi uygulanarak.05 manidarlık düzeyinde ilişkiler belirlenerek yoruma tabi tutulmuştur.191 Araştırma, Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.'nin şirketlere yönelik hizmetiçi eğitim faaliyetleriyle ilgili şu gerçekleri ortaya koymaktadır. 1.Gerek şirketlerin kendi bünyelerinde yaptıkları eğitim ihtiyacı belirleme çalışmaları, gerekse Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.'nin şirketlere uyguladığı eğitim ihtiyacı tesbit formuyla yaptığı çalışma sonucu belirlenen eğitimler şirket personelinin ihtiyacını yeterli düzeyde ortaya koymaktadır. 2.Hizmetiçi eğitim planlaması çalışmalarında kişilerin iş performansları, eğitimle kazandırılmak istenen niteliklerin öncel ik sıralan, katılacakların nitelikleri dikkate alınmakta ve eğitim programlan bu çerçevede hazırlanmaktadır. 3.Hizmetiçi uygulamalarında kişilerin sosyal ihtiyaçları karşılanmakta, eğitimin gerektirdiği ortam oluşturulmakta ve kişilerin aktif olarak eğitimlere katılımları sağlanmaktadır. Uygulanan eğitimler kişilerin işle ilgili verim ve kalitesini artırmaktadır. 4.Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.eğitim programlan toplumsal, ekonomik, teknolojik gelişmelere ve yeniliklere uygun ulaşabilir ve geliştirilebilir nitelikler taşımaktadır. Eğitim programlanılın geliştirilmesi amacıyla eğitim uygulamaları sonunda yapılan anket çalışması ile amaç, yöntem ve değerlendirme süreçleri ile ilgili anket sorularını cevaplayanların görüşlerinden yararlanılmaktadır. 5.Eğitim faaliyetleri sonucu bireyler gördükleri eğitimle ilgili sahalarda istihdam edilmekte ve böylelikle kazandıkları bilgi, beceri ve tutumdan şirketler yararlanmaktadır. Bu arastana, Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. tarafindan uygulanan eğitimlerin, şirketlerin ve kişilerin beklentilerine yönelik, ihtiyaçları karşılayıcı düzeyde olduğunu, şirketler ve katılımcılar açısından da yarar sağladığını belirlemiştir. Ayrıca, arastana gelecekte ihtiyaç duyulan eğitim konularını ve beklentileri de ortaya koymuştur.Sonuç Bu bölümde, anketin ü. bölümünde yer alan soru maddeleri; 26-42-48 ve 61. maddelerinde yer alan açık uçlu sorular ile EL bölümde yapılan önerilerden elde edilen bulguların yorumlanması ve uygulamaların da getirdiği bilgi birikimi ile elde edilen sonuç yer almaktadır. Hizmetiçi Eğitim İhtiyaçlarını Belirleme 1.Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. hizmetiçi eğitim faaliyetleri tesbit formu hizmetiçi eğitim çalışmalarına yarar sağlamaktadır. 2.Şirketlerde, eğitim, ihtiyaçlarının belirlenmesinde iş analizi ve uygulamaları değerlendirme, görüşme yapma; ve grup toplantıları düzenleme teknikleri tek başına veya birlikte kullanılmaktadır. 3.Şirketlerde belirlenen eğitim ihtiyaçları şirket amacına personelin ihtiyacına uymaktadır. Hizmetiçi Eğitim Planlaması 4.Şirketlerde hizmetiçi eğitim katılacak yöneticilerin seçiminde yapılan işe uyumluluk ve işteki performans yüksekliği dikkate alınmaktadır. 5.Şirketlerde, Hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesinde kazandırılması arzulanan niteliklerin öncelik sırası dikkate alınmaktadır. 6.Hizmetiçi eğitim faaliyetleri planlanırken eğitimin sûre ve zamanın karşılaştırılmasında hizmetin özellikleri, program türü ve katılacak yöneticilerin durumu gözönünde alınmaktadır.J. s ~J I.Hizmetiçi eğilim faaliyetlerinin tüm alan ve kademelerdeki yöneticileri kapsayacak şekilde planlanmaktadır, 8.Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.'nin hazırladığı hizmetiçi eğitim programları kısmen de olsa ihtiyacı karşılanmaktadır. Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Hizmetiçi Eğitim Uygulamaları 9.Hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin karşılanmasında konaklama ve yemek ihtiyacı karşılanmaktadır. 10.Hizmetiçi eğitimlerde ele alınan konular şirket katılımcılarınca yararlı bulunmaktadır. II.Gerçekleştirilen hizmetiçi eğitimler kişilerin görevlerini daha iyi yerine getirmelerini sağlamaktadır. 12.Hizmetiçi eğitimlerin gerçekleştirilmesinde eğitim için uygun ortam sağlanmaktadır. 13.Hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde katılımcıların derslere aktif olarak katılımı sağlanmaktadır. 14.Gerçekleştirilen hizmetiçi eğitimler bireylerin öğrenme ve kendini geliştirme isteklerini karşılamaktadır. 15.Hizmetiçi eğitimlerde önceden katılımcılara ders programı gönderilmektedir. 16.Eğitim koordinatörleri eğitimin gerçekleştirilmesinde yeterlidir. 17.Hizmetiçi eğitimlerde tartışma-aktif yöntem kullanılmaktadır. 18.Gerçekleştirilen hizmetiçi eğitim uygulamalarının amacına ulaşıp ulaşmadığını saptamada anket uygulamalarından yararlanmaktadır.194 19.Hizmetiçi eğitim faaliyetleri şirketlerin ve katılımcıların iş yoğunluklar dikkate alınarak uygun zamanlarda yapılmaktadır. 20.Gerçekleştirilen hizmetiçi eğitimler verim ve kaliteyi arttırmaktadır. 21.Hizmetiçi eğitimlerde örnek olay inceleme yöntemi kullanılmaktadır. Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Eğitim Programları 22.Eğitim programlan toplumsal, ekonomik, teknolojik gelişmelere ve yeniliklere uygundur. 23.Eğitim programlarında belirlenen amaçlar şirketlerin amaç ve politikalar ile tutarlı, ulaşılabilir, gözlenebilir ve ölçülebilir niteliktedir. 24.Türkiye Kalkınma Bankası AŞ. düzenlenmiş olduğu eğitim faaliyetlerinin sonuçlarını izlemekte ve değerlendirmektedir. Hizmetiçi Eğitim Faaliyetleri Sonuçlarının Değerlendirilmesi 25.Hizmetiçi eğitimler yöneticiler moralini yükseltmekte, güdülemekte ve isteklenmektedir. 26.Hizmetiçi eğitimlerin değerlendirilmesinde uygulanan programın amacı, kapsam, yöntem ve değerlendirme süreçleri ile ilgili olarak katilanlann görüşleri alınmaktadır. 27.Hizmetiçi eğitimler yöneticiler yeterliliklerinin belirlenmesi ve istenilen yönde gerçekleştirilmesine katkıda bulunmaktadır. 28.Hizmetiçi eğitimler kurumda birimler arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamaktadır.195 29.Hİzmetiçi eğitimler katılanlara gerekli bilgi beceri ve tutumu kazandırmaktadır. 30.Eğitime katılanların eğitim dönüşü eğitim amaçlarına uygun alanlarda istihdamına dikkat edilmektedir. 31.Hizmetiçi eğitimin bitiminden sonra görevlerine dönen katılımcılar eğitimde kazandıkları bilgi, beceri ve tutumu görevlerinde başarıyla uygulamaktadır. Öneriler Bu bölümde, anketin H. bölümünde yer alan soru maddeleri; 26-42-49 ve 61. maddelerinde yer alan açık uçlu sorular ile IH. bölümde yapılan önerilerden elde edilen bulguların yorumlanması ve uygulamaların da getirdiği bilgi birikimi ile elde edilen öneriler yer almaktadır. 1.Şirketler personel alımında yüksek eğitim görmüş kişilere ağırlık vermelidir. Konusunda yüksek eğitim görmüş kişiler şirketlerde zamandan tasarrufu, isyeriminde kaliteyi sağlayacaktır. Ayrıca şirketlerin personel eğitimleri için yapacakları masraflar da personelin eğitim düzeyiyle orantılı olarak düşecektir. 2.Şirketlerin gereksinim duyulan alanlarda yüksek eğitim görmüş personeli istihdam edebilmesi için ücret politikalarını ve sosyal tesislerini (lojman, lokal, kantin v.b) cazip hale getirmeleri gerekir. 3.Şirket yöneticileri eğitimlere kendi istekleriyle katılarak basan gösteren personeli ücret artışı, bir üst göreve yükseltme ve ödüllendirme gibi uygulamalarla teşvik etmelidir.4.Şirket yöneticileri mevcut personeli ihtiyaç duyulabilecekleri alanlarda da yararlanmak üzere yalnız kendi uzmanlık alanında değil farklı alanlarda da eğitime teşvik etmelidir. 5.Hizmet süresi eğitime katılma koşulu olmaktan çıkarılmalıdır. 6.Şirket yöneticileri hizmetiçi eğitim gereksinimlerini kendi bünyelerinde de eğitimler düzenleyerek karşılamahdır. 7.Şirket yöneticileri benzer sektörlerde gelişmiş şirketlerin tesis, imkanlarından ve iş tecrübelerinden yararlanma, müşterek eğitim projeleri geliştirme yollan bulmalıdır. 8.Şirketler yöneticileri yaratacakları bir kaynakta kütüphane oluşturarak mesleki ve teknik yayınları, mevzuat, kanun ve yönetmelikleri, süreli yayınlan sağkyarak şirket personelinin yararına sunmalıdır. 9.Şirket yöneticileri yurtiçi ve yurdışı eğitim veren kuruluşlarla temas kurarak eğitim imkanlarını araştinp değerlendirmelidir 10.Şirket yöneticileri üniversitelerle temas kurarak belirlenen eğitim ihtiyaçlarından ünversitelerden de haberdar olmalarını sağlanmalıdır. 11.Üniversiteler şirketlerin sınırlı ve zor koşullarını dikkate alarak eğitim ihtiyaçlarını belirleme çalışmaları yapmalı ve belli zamanlarda şirketlere ücretsiz eğitimler düzenlenmelidir. 12.Üniversiteler bölgelerindeki şirketlerde incelemelerde bulunarak verim ve kaliteyi arttırıcı teknikleri geliştirmeli ve önerilerde bulunmalıdır.197 13. Mahalli idare yöneticileri bölgelerindeki sanayi ve yatırımlarını yönlendirmek ve onlara pazar yaratmak amacıyla bölge toplantıları düzenlemeli ve basın kanalıyla kamu oyu oluşturmalıdır. 14. Sanayi ve Ticaret Odaları bünyelerinde oluşturacakları fonlarla yıllık eğitim programlan hazırlayarak üyelerini eğitmelidir. 15. Sanayi ve Ticaret Odaları bölgelerindeki sanayileşme hedeflerini saptayarak ileride ihtiyaç duyabilecek eğitilmiş personel ihtiyacını nitelik ve nicelik olarak eğitim kurumlarına bildirerek eğitim kurumlarının bu alanlarda eğitime yönelmeleri sağlanmalıdır. 16. Anketin IH. Bölümünde yer alan H maddesinde belirtilen katılımcıların ihtiyaç duydukları ve Türkiye Kalkınma Bankası AŞ.'den bekledikleri ve Çizelge 34'de yer alan eğitim konulan değerlendirilerek Banka eğitim programlarına alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For training the staff of 154 companies founded with the savings of our workers abroad, 116 training programs have been realised with DM. 3.439.569 utilised by Development Bank of Turkey lac. as foreign sources between 1981-1990, and 4899 persons attended them. This study has been carried out with the intention of studying the training activities realised by Development Bank Of Turkey Inc. from the point of wiew of determining, planning, programming, putting into practice, evaluating and promoting training activities. In this respect, many documents have been taken into account as activity and training reports etc., as well as data obtained from the survey result applied to the selected sample group. Both the test“t”and the test“F”are defined at the.05 contidence interval level, the first being made following the difference of educational background and the second following the difference of departments and degrees. This study has revealed the below mentioned fact as regards to Development Bank of Turkey's in-job-training activities vis-a-vis the companies. 1. The efforts, made by the companies and by Development Bank of Turkey Inc., for determining training needs, show enough the needs of staff 198s.yy 2.Taking into account the job performance of persons m in-job-training planning activities, the priority orders of characters aimed by training, and the characters of participants, training programs are prepared in this contest. 3.in in-job-training activities, social needs of participants are assured, as well as the educational atmosphere and their activities increase business quality and field of persons. 4.Development Bank of Turkey's training programs are in accordance with social, economic and technological changes and developments. At the end of training programs, the survey includes the participants' points of view, as regards to target and method processes. 5.At the end of training activities, participants are employed in related filed and thus, the companies take adavantage of their knowledge and skills. This resarch has proved that Development Bank of Turkey's training activities are in a position the meet the needs of persons, and to be profitable for participants. Moreover, rt revealed the training subjects needed in the ftıture and hopes.