Yükseköğretimde öğretim elemanı-öğrenci ilişkilerinde öğrencilerin beklentileri (Ankara ilinde bulunan eğitim fakültelerinin eğitim bilimleri bölümlerinde yapılan bir çalışma)
  1. Tez No: 41594
  2. Yazar: MELEK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAT PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
103 IV. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER i. ÖZET Şu araştırma, yükseköğretimde öğretim elemanı öğrenci ilişkilerinde öğrencilerin beklentilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bir buçuk“ yıllık bir zaman süresince yürütülen bu araştırmanın başlangıcında konuyla ilgili kaynaklar taranmıştır. Ulaşılan kaynaklar doğrultusunda öğretmen-öğrenci ilişkilerine yönelik araştırmalar incelenerek »araştırma projelendirilmeye çalışılmıştır, bundan sonra veri toplama aracı geliştirilmiştir. Araştırma evrenini, yüksek öğretim kurumlarımızdan Ankara ilinde bulunan üniversitelerden, kapsamında Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Bölümü bulunan dört tanesi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini iseş rcrsflorASQl.. ^©J ile tesbit edilen Ankara üniversitesi Eğitim Programları ve öğretim Bölümü, Gazi üniversitesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler A.B.D, Hacettepe üniversitesi Eğitim Programları ve öğretim A.B.D ve ODTÜ eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalları, dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. örneklemi oluşturan öğrencilere, genel olarak öğretim elemanı-öğrenci ilişkilerini içeren i. bölümü 6, 2. bölümü 31 soru104 olmak üzere toplam 37 sorudan oluşan anket formu uygulaması yapılmıştır. öğrencilere uygulanan anket formunun 2. bölümündeki sorular ”Tamamen Katılıyorum“, ”Çoğunlukla Katılıyorum“, ”Katılıyorum“, ”Biraz Katılıyorum“ ve ”Hiç Katılmıyorum" şeklinde beşli derecelendirme ölçeği kullanılarak hazırlanmıştır.Anket formu aracılığıyla toplanan veriler sırasıyla Kişisel Bilgiler, öğretim Elemanı -öğrenci ilişkilerinde öğrenci Görüşleri ve öğrencilerin öğretim Elemanlarından Beklentileri şeklinde gruplandırılarak,her gruba ait veriler tek tek tablolaştırılmış, bulguların son kısmında ayrıca birer grafikle de gösterilmiştir. Her bir grafiğin sonunda ilgili grafiğe yönelik açıklama getirilmiştir. Elde edilen bulgular analiz edildiğinde, öğretim elemanı- öğrenci ilişkileri yönünde hazırlanan görüşlere öğrenciler farklı yaklaşımlar göstererek, düşüncelerini belirtmişlerdir. Elde edilen sonuçların ışığında ve öğrencilerin belirttiği görüşler doğrultusunda, öğrencilerin öğretim elemanları ile ilişkileri ve öğrencilerin öğretim elemanlarından beklentileri konularında bazı öneriler getirilmiştir. 2.SONUÇ Yükseköğretimi bir bütün olarak düşündüğümüzde, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu bireylerin en iyi şekilde yetiştirilmesi ve bu gençlerin geleceğe en iyi biçimde
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Çakmak, Mel ek.“The Expectations. of Students in the Relationships, of Instructor-Student at the Higher Education”Master Thesis. (Advisor :Assoc. Prof. Dr. Suat PEKTAS), Ankara University, Institute - of Social Sciences, Ankara. September, 1994. The genaral purpose. of the study is to determine the expectations of the students in the relations of faculty and student at the higher education. The research has been carried out within a year ar.d half period time. The population consisted of four universities in Ankara included in faculty of educational science or department of educational science. The sample consisted of 167 seniors of using a random sampling technique according to majors science faculty of education science or department of education science. Information that were derived from questionnaires which developed a 5 (five) type scale. The analysis of the data, frequencies and persentages were computed. The findings of the study were anal i zed and interpreted within -J-hree sections:125 1. Demographic informations 2. The Student's opinions of the relationships of Instructor-Student. 3. The Student's opinions of expectations from Instructors Moreover, the findings were graphically presented and also seperately explained. At the end of the section of the study, conclusions - and recommendations were presented based on the findings...C. Y!MS5#?f n.fi;.;i;.anf-;.j.".