Kronik hemodiyaliz hastaları ile periton diyalizi hastalarının kardiyovasküler risk faktörleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of chronic hemodialysis patients and periton dialysis patients in terms of cardiovascular risk factors
- Tez No: 416019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. ÖZLEM HARMANKAYA KAPTANOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Üremik hasta gruplarında, morbidite ve mortalitenin en büyük nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Kronik böbrek yetmezliğinin direkt kendisinin aterosklerotik süreçteki rolü eşlik eden risk faktörlerine bağlı olarak aterosklerotik süreci hızlandırmakta ve hastalarda kardiyovasküler problemlere daha sık ve erken yaşlarda rastlanmaktadır. Bu çalışmada farklı diyaliz tedavilerinin kardiyovasküler morbidite ve mortalitenin hızlanmış ateroskleroz için risk faktörleri olan kan şekeri, hiperinsülinemi, hiperlipidemi, hiperhomosisteinemi ve inflamatuvar belirteçler üzerindeki ilişkisi irdelendi. Çalışma Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyaliz polikliniğinde düzenli takipte olan hastalar arasından 50 adet hemodiyaliz ve 50 adet periton diyalizi hastası olacak şekilde randomize edilerek seçildi. Hastaların biyokimyasal parametreleri için gereken kanlar 12 saatlik açlığı takiben sabah saat 09:00'da venöz olarak alındı. Hastaların boy ve kilo ölçümleri daha önce kalibrasyon ayarı yapılmış boy ve kilo ölçer ile yapıldı. Kan basıncı indirekt metodla aynı sfingmomanometre ile son 1 saat içinde kafein ve tütün kullanımı olmaksızın, 5 dakika oturur halde konuşturulmadan dinlendirildikten sonra sırtı destekli dik şekilde oturur pozisyonda her iki koldan, 2 dk'lık aralarla alınan 3 ölçümün son ikisinin ortalaması alınarak kaydedildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi kullanıldı. Gruplara göre olguların hsCRP düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disorders are considered among the most significant causes of morbidity and mortality in uremic patients. Not only does chronic renal failure directly play a role in atherosclerotic process but it also accompanies other risk factors, thus cardiovascular problems ocur more frequently and at earlier ages in uremic patients. In this study, we analysed the effects of different dialysis treatments on blood glucose level, hyperinsulinemia, hyperlipidemia, hyperhomocysteinemia and inflammatory markers that are considered as risk factors for accelerated atherosclerosis. Fifty hemodialysis and 50 periton dialysis patients were randomly selected among the patients that have been followed up in dialysis clinic at Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi. The blood samples were collected at 9:00 am following a 12-hour fasting. The scales that were used in this study were calibrated. The blood pressures were measured from both arms with the patients having been rested 5 minutes before the measurement and provided that they did not consume cafein and did not smoke within the last hour. For statistical analyses NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) was used. Student t test was used to compare the statistical methods and quantitative data. Chi-square test was used to compare the qualitative data. There was no statistical significance between hsCRP levels (p>0.05).