Aesthetics and politics: Criticism in art
Estetik ve politika: Sanatta eleştiri
  1. Tez No: 416041
  2. Yazar: İLHAN OZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN VANESSA ANSEN LALLEMAND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Fine Arts, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez tarihsel bir perspektifle güncel pratiklerde sanat ve politika arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tarihsel analizde, modern sanatın avangardla nasıl bir ilişki kurduğu ele alınırken, aynı zamanda bu ilişkinin arkasındaki dinamikler ve başarısızlığının nedenleri tartışılmaktadır. Araştırma daha sonra bienal kavramı çerçevesinde güncel sanat pratiklerindeki farklılaşma noktalarını incelemektedir. Bu araştırma Uluslararası İstanbul Bienali'ni bir örnek olarak alarak sanatçı, sanat yapıtı ve kavramlar gibi sanatın alanının bileşenlerinin modern sanattan bu yana nasıl oluştuğunu ve dönüştüğünü tartışmaktadır. Bu tez spesifik olarak Foucaultcu nominalist bir yaklaşımı takip ederken, sanatı belli söylemler bağlamında oluşan bir bilgi alanı olarak ele almaktadır. Böylece, süreksizlilikler açısından sanat alanının tarihsel dönüşümüne odaklanırken, bunu“arkeolojik”bir analiz üzerinde ele almaktadır. Modern sanattan güncel sanata geçişte Hegel'in sanatın sonu tezinden hareketle büyük anlatıların sonu ve sanat yapıtının büyük anlatılara bağlı kalma zorunluluğu olmadan kendi tekilliği içinde var olabileceği savı çıkış noktasını oluşturmaktadır. Son olarak, bu tez“cemaat”fikri temelinde güncel pratiklerde politik olanın alternatif bir kavramsallaştırmasını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to investigate the relationship between art and politics in contemporary practices from a historical perspective. In this historical analysis, it considers the kind of relationship modern art has established with the avant-garde as well as the reasons motivating this relationship and the way it has collapsed. It then examines the points of differentiation in the contemporary artistic practices within the framework of the concept of biennial. This research attempts to reveal how the constituents of the art field such as the artist, the artwork and concepts have been formed and transformed since modern art by taking the International Istanbul Biennial as an example. The thesis specifically follows a Foucaultian nominalist approach and considers art as a field of knowledge which is constituted under the characteristics of certain discourses. Accordingly, it focuses on the historical transformation of the art field in terms of discontinuities through an“archaeological analysis”. Within the transition from modern art to contemporary art, the end of master narratives based on the end of art thesis by Hegel provides the key point to the claim that the work of art does not necessarily depend on master narratives but exists in its singularity. Finally, the thesis seeks an alternative conception of the political in contemporary practices on the basis of the notion of“community”.