Ranciére'nin düşüncesinde eğitimin estetiği
The Aesthetics of education in Ranciére's thought
- Tez No: 921402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ADUGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Eğitimin estetiği kavramı; Ranciére'nin estetik, politika ve eğitim düşünceleri çerçevesinde“cahil hoca”kavramı ve politikanın estetiği ile estetiğin politikası kavramlarının arasındaki ilişki bağlamında geliştirilmiştir. Bu nedenle çalışmanın birinci bölümünde Ranciére'nin geleneksel ve modern eğitimdeki hoca otoritesinin eleştirisi, tarihteki örneklerden hareketle ele alınmıştır. Gerek Platon'da gerek Aristoteles'te gerekse de modern eğitim süreçlerinde eğitimde öğrenen-öğreten rolleri aracılığıyla toplumun istendik yönde şekillenebilmesi için eğitimin araç olarak kurgulandığı görülmüştür. Çalışmanın ikinci bölümünde Ranciére'nin estetik hakkındaki özgün düşünceleri sanat rejimleri ve eğitim bağlamında incelenmiştir. Üçüncü bölümde de Ranciére'nin eşitlik ve estetik deneyim kavramlarının sentezi olarak görülen bir eğitimin estetiği kavramlaştırmasıyla öğrencinin pasif alıcı –seyirci- olarak algılanmasının karşısına aktif bir özneye dönüşebilmesinin imkânı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of aesthetics of education was developed within the context of Rancière's aesthetics, politics and education thoughts, the concept of“ignorant teacher”and the relationship between the concepts of aesthetics of politics and politics of aesthetics. Therefore, in the first part of the study, Rancière's criticism of the authority of the teacher in traditional and modern education was addressed based on historical examples. It was seen that education was constructed as a tool for society to be shaped in the desired direction through the roles of learner-teacher in education, both in Plato and Aristotle, as well as in modern education processes. In the second part of the study, Rancière's original thoughts on aesthetics were examined in the context of art regimes and education. In the third part, the possibility of students becoming active subjects, as opposed to being perceived as passive recipients – spectators – was investigated with Rancière's conceptualization of aesthetics of education, which is seen as a synthesis of the concepts of equality and aesthetic experience.