The Relationship between Organizational Readiness for Global Change and Multicultural Personality
Global Değişimde Örgütsel Hazır Olma ve Çok Kültürlü Kişilik Arasındaki İlişki
- Tez No: 416042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, örgütsel değişim tutumu kişiliğin ve global iş yöneliminin etkileri çerçevesinde incelenmiş olup, bir örgütün global değişimine karşı bireysel tutumlar ve örgüt içi durumsal faktörler araştırılmıştır. Organizasyonda farklı seviyelerde iş yönelimine sahip katılımcılar bu çalışmaya dahil edilmiş ve çalışanların global örgütsel değişimi nasıl algıladıklarını ve bu tür bir değişime adapte olmak için nelerin gerektiğini araştırmak için hem nitel (yani odak grup çalışması) hem de nicel (yani Çokkültürlülük ve Örgütsel Değişim ölçeği) yöntemler kullanılmıştır. Globalleşen iş dünyasına adapte olabilmek için, bireysel ve örgütsel anlamda değişime hazır olma, çok kültürlü bir çevrede ayakta kalmak ve başarmak için kritik öneme sahiptir. Bu anlamda, çok kültürlü kişiliğin ve yapılan işin uluslararası yöneliminin değişim tutumu üzerine etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca, çok kültürlü kişilik, farklı iş yönelimi seviyelerinde farklılık göstermiştir. Global iş yöneliminin, çok kültürlülük özellikleri ve örgütsel değişim tutumu arasında aracı değişken etkisi yaptığı da gözlenmiştir. Böylece, bu çalışma, global değişime hazır olmayı etraflıca açıklayabilmek adına, örgütsel değişim literatürüne bireysel ve işle ilgili faktörleri ekleyerek yeni bir model ile katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, organizational change attitude was investigated in terms of effects of personality and global work orientation that both individual attitudes toward the global change of a company and situational factors inside the company were studied. Participants who have different level of work orientation in the company were included and both qualitative (i.e., focus group) and quantitative (i.e., the surveys of Multicultural Personality and Organizational Change) methods were used to investigate how employees perceive the global organizational change and what are needed to adapt such change. To adapt into globalized business life, individual and organizational readiness for change have critical importance to survive and succeed in a multicultural environment. In this sense, multicultural personality and international orientation of the work were found to have an effect on change attitudes. Also, multicultural personality showed differences among different work orientation levels. The mediation effect of global work orientation was observed between multicultural traits and organizational change attitudes. Thus, this study contributes to the organizational change literature by adding the individual and work related factors in a new model to explain the readiness for a global change thoroughly.