Philosophy and economy politics of film esthetic
Film estetiğinin felsefesi ve ekonomi politikası
  1. Tez No: 580379
  2. Yazar: ABDULCEBBAR AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE ÖZONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Felsefe, ekonomi politik ve sanat ilişkisi, akademik olarak üzerine az çalışma yapılan bir alandır. Bir film ya estetik öğeleri açısından ya da ekonomi politik yönden irdelenmektedir. Oysa sanatsal olan, bir dünya görüşünden ileri gelmektedir. Üretim tarzı ve ilişkilerinin sinema filmlerinin estetiği üzerinde nasıl bir etkisi olduğuna yoğunlaşan bu çalışmada ise, film estetiğinin ekonomi politika ve felsefe ile ilişkisi göz önünde tutularak filmin estetik öğeleri ele alınmaktadır. Yani, çalışma, estetik olanın değerlendirilmesinde felsefe ve ekonomi politik bağının yadsınması üzerinde durarak, sanatsal olanın, estetiksel olanın felsefeyle, dolayısıyla da ekonomi politik ile doğrudan bağıntılı olduğunu göstermektedir. Bu sebeple de belli bir disiplin üzerinden estetik objenin değerlendirilmesinden ziyade, felsefe üzerinden değerlendirilmesine, yani, felsefi eleştirinin yöntem olarak kullanılmasına ve ardından da estetik eleştiri yapılmasına dikkat çekerek alana katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Philosophy, economics politics and artistic relation is an area with little academic work. A film is examined either in terms of aesthetic elements or in terms of political economy. However, the artistic one comes from a world view. In this study, the effects of production style and relations on the aesthetics of cinema films are examined by considering the relationship between the aesthetics of film with economics politics and philosophy. In other words, the study shows that in the evaluation of the aesthetic, philosophy and economics are directly linked to the philosophy of the artistic, aesthetic, and thus to economic politics, by focusing on the denial of the political link. Therefore, it is aimed to contribute to the field by drawing attention to the evaluation of the aesthetic object over a certain discipline rather than the evaluation of the aesthetic object over philosophy, that is, the use of philosophical criticism as a method and then to make aesthetic criticism.