A qualitative study on political socialization of adolescents in Ankara
Ankara' daki ergenlerin siyasal sosyalizasyonu üzerine nitel bir çalışma
  1. Tez No: 416051
  2. Yazar: MÜGE BAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, ergenlerin siyaseti nasıl algıladığı, siyasetin ergenlerin yaşantısı üzerinde nasıl bir etkide bulunduğu ve ergenlerin siyasal katılımı nasıl algıladığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda yeni jenerasyonun günümüz paradigmasını/paradigmalarını nasıl gördüğünü ortaya koymaya katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda toplumsal rollerindeki değişim nedeniyle siyasal sosyalizasyonlarında bir dönüm noktasında olan ergenlerin algıları, görüşleri, inançları ve değerlendirmeleri, siyasetin ve siyasi paradigmanın bu bağlamda nasıl evrileceği sorusunu aydınlatabilecektir. Bu çalışmanın bulguları siyaset, siyasallaşma ve siyasal katılımla ilgili kodların yeniden kurgulanmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate how adolescents perceive politics, what kind of an impact politics has on their lives and how adolescents regard political participation. This study will also contribute to reveal how the new generation regards the political paradigm/s of our times. Perceptions, views, beliefs and evaluations of adolescents who are at the crossroad of their political socialization since they are about to change their social roles, may also shed light on the question how politics and political paradigm will evolve within this context. Findings of the study may contribute to rebuild the present codes of politics, politization and political participation.