Veri zarflama analizi yöntemi ile Kars Devlet Hastanesi polikliniklerinin performans değerlendirmesi
Evaulating the performance of the policlinics of Kars State Hospital with data envelopment analysis (DEA) method
  1. Tez No: 416054
  2. Yazar: ALİ ARANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİT YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada sağlık hizmetlerinde önemli bir yeri olan performans yönetimi ve bu kavramın alt başlıkları ele alınmıştır. Bu araştırmanın amacı, hastane faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde, performans yönetimi anlayışı ile performansın ölçülmesi, değerlendirme yapılabilmesi ve hastane polikliniklerinin etkinlik düzeylerinin Veri Zarflama Analizi yöntemi ile belirlenerek performanslarını arttırmaları için gerekli stratejilerin saptanmasıdır.Bu amaçla polikliniklerin etkinlik ölçümünü en iyi yansıtabilecek değişkenler seçilmiş ve 2010 yılına ait ilgili veriler derlenmiştir. Servislere göre uzman doktor sayısı ve yatak sayısı girdi olarak kullanılmış, ameliyat sayısı, muayene sayısı ve yatan hasta sayısı çıktı olarak kullanılmıştır. EMS yazılımı kullanılarak Veri Zarflama Analizi yöntemi ile elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, Kars Devlet Hastanesinin analizi yapılan 11 poliklinikten 8'inin etkin olduğu 3'ünün etkin olmadığı bulunmuş ve son bölümde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, performance management, an important concept for health services, and its subheadings were examined. The purpose of this study is to use measure and to assess the performance in healthcare services by means of the principles of performance management and to determine the necessary strategies for improving their performances by identifiying the efficiency levels of polyclinics through the implementation of Data Envelopment Analysis (DEA) method.For this purpose, the best variables reflecting the efficiency of polycilinics were chosen and the data related to 2010 were gathered. The number of medical experts and beds in departments were used as inputs and the number of surgeries, examinations and impatients were used as outputs. The results gathered via the method of DEA were interpreted by using the EMS software. 11 polyclinics of Kars State Hospital which were analysed, 8 of them were effective but 3 of them were ineffective. This results is discussed in the last section.