Kadın istihdamının ortaya çıkardığı sosyal politika sorunları: Anne-dışı bakım sorunu ve Türkiye'nin kadın istihdamı politikası
Social policy problems created by female employment: Non-maternal childcare issue and Turkey's female employment policy
- Tez No: 416062
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Tezde, kadınların yüksek düzeyli istihdamına bağlı olarak ortaya çıkan sosyal siyaset sorunlarından dışsallaştırılan çocuk bakımının yani anne-dışı bakımın yol açtığı sosyal siyaset problemleri incelenmiş ve Türkiye'de kadın istihdamını yükseltme politikalarına mevcut haliyle devam edilmesi halinde gelişmiş ülkelerdeki gibi sosyal problemlerle karşılaşacağı, bu durumun ise Türkiye'nin kabul ettiği sosyal politika hedefleriyle uyumlu olmadığı hipotezi test edilmiştir. Bunun için karşılaştırmalı, tarihi ve analoji yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Veriler literatür taraması ile ulusal ve uluslar arası istatistiki çalışmalardan elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmada kadın istihdamının yüksek düzeyde olduğu endüstrileşmiş ileri toplumlarda yaygınlaşan anne-dışı bakıma bağlı olarak çocuklarda sosyal, bilişsel ve bağlanma ile ilişkili psikolojik problemler ve yetişkinlik dönemlerinde buna bağlı olarak görülen problemler tespit edilmiş; Türkiye'nin kadın istihdamını yükseltme uygulamalarını sürdürmesi ve gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarması halinde endüstrileşmiş ülkelerde anne-dışı bakımın yol açtığı sorunlarla karşılaşacağı; Türkiye'nin sosyal siyaset gündeminde bu problemlere yer vermediği; bu problemlere karşı herhangi bir politika geliştirmediği ve bu durumun Türkiye'nin sosyal politikalarında hedeflediği iş ve yaşama ilişkin beceri ve yetenekleri yüksek ve ruh sağlığı gelişkin fertlerden oluşmuş ve çocukların üstün yararının gözetildiği sosyal barış içindeki toplum tasavvuru ile uyumsuz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores consequential social policy problems of defamilizing childcare in other words non-maternal childcare, which is a byproduct of high rate of female employment. It aims to test the hypothesis that provided that the current national policy of raising female employment in Turkey continues to be followed, the country is going to face the social problems similar to those experienced in developed countries, which is a situation that is in discrepancy with the social policy goals adopted by Turkey. This research employs comparative, historical and analogical methodologies while through literature survey collects and examines data from national and international statistical works. In this work, the psychological problems associated with social and cognitive skills and subsequently related problems in adulthood are identified among the children who are raised in non-maternal childcare that is becoming widespread in developed industrialized countries. Should Turkey continue to implement policies geared to increase female employment and achieve the level of female employment parallel with developed countries, it is going to face the problems due to non-maternal care in industrialized countries, the research finds out. However, it points out that Turkey's social policy agenda does not address any of these problems nor develops any counter-policy. It is concluded that this creates a situation contradictory to the concept of a coherent society of individuals with well-developed living and working skills, and with high level of spiritual wellbeing, where children's best interest is served.