Pestisit zehirlenmesine maruz kalan çocuklarda total oksidan ve antioksidan seviyeleri ile eritrosit ve trombosit indekslerinin araştırılması
Investigation of total oxidant and antioxidant levels and erythrocyte and thrombocyte indexes in children exposed to pesticide poisoning
- Tez No: 416064
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ZİYA KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Pestisit zehirlenmesine maruz kalıp acil servise başvuran hastalarda plazma TAS, TOS, OSİ, paraoksonaz, arilesteraz aktiviteleri ile eritrosit (RBC, MCV, MCH, MCHC, RDW ) ve trombosit (PLT, MPV, PCT) indekslerinin plazmadaki değişimlerini belirlemek Yöntem: Çalışmamız pestisit zehirlenmesine maruz kalan 30 hasta ve 32 sağlıklı grup ile yürütülmüştür. Hasta grubu acil servise tedavi amaçlı başvuran pestisit zehirlenmesine maruz kalan hastalar üzerinden seçildi. Çalışmamıza pestisit zehirlenmesine maruz kalan hastaların kan örnekleri dahil edildi. Sağlıklı grup çalışmayı etkileyecek özelliği ( metabolik hastalık, ilaç kullanımı vs. ) olmayan kişiler arasından seçildi. Kan plazma örnekleri 4000 devirde santrifüj edildikten sonra -80'de muhafaza edildi. TAS, TOS, OSI düzeyleri, platelet ve eritrosit indeksi, PON-1 paraoksonaz ve arilesteraz aktiviteleri deneklerden alınan kan örneklerinden ölçüldü. Bulgu: Çalışmamızda hasta grubun total antioksidan değerleri ile sağlıklı grubun total antioksidan değerleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Gruplar arasındaki total oksidan seviye değerlerinin ve Oksidan seviye indeksleri anlamlı bulundu(p0,05).
Özet (Çeviri)
Abstract: To determine the changes of plasma TAS, TOS, OSI, paraoxonase, aril-esterase activities and erythrocyte (RBC, MCV, MCH, MCHC, RDW) and thrombocyte indexes on the plasma in children applying to emergency service due to pesticide poisoning. Method: This study was proceed with 30 patients exposed to pesticide poisoning and a group involving 32 healthy individuals. The patient group was selected via the patients applying to the emergency service for the treatment of pesticide poisoning. The blood samples of patients were involved exposed to pesticide poisoning in our study. The healthy group was selected among individuals who have no speciality (such as a metabolic disease, drug use) that would influence the study. Blood plasma samples were kept at -80 after being centrifuged at a speed of 4000. TAS, TOS, OSI levels, platelet and erythrocyte indexes, PON-1 paraoxonase and aril-esterase activities were measured via the blood samples taken from the subjects. Finding: In this study, no significant difference was determined in the result of the comparison between the total antioxidant levels of the patient group and total antioxidant levels of the healthy group (p>0,05). The total antioxidant level values and oxidant level indexes between the groups were found significantly (p0,05).