Genel işlem şartları ve yargısal yoldan denetimi
Standard contract terms and their judicial review
  1. Tez No: 416119
  2. Yazar: AYŞEGÜL KÜÇÜKDAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Üç bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde genel işlem şartları kullanımı ve denetimi gereksinimi genel biçimde incelenmiştir. Bu bölümde genel işlem şartları kullanımının ekonomik hayattaki vazgeçilmezliğinin yanı sıra, daha sıkı denetlenmesi gereğinin ilkesel temelleri açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan bu temellendirme çerçevesinde ikinci ve üçüncü bölümlerde, Türk hukukunda genel işlem şartları ve yargısal yoldan denetiminin, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun m. 20-25 düzenlemesi ile birlikte geldiği nokta ve bu hükümlerin nasıl yorumlanması gerektiği üzerinde durulmuştur. Tezimizde, genel işlem şartlarının denetimi konusundaki deneyimi sebebiyle Alman hukukunun verilerinden yararlanılmaya gayret edilmiş, Avrupa Birliği hukukundaki düzenlemelere de göndermeler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper has been prepared as master thesis at Social Sciences Institute Istanbul University. The first part of the thesis, which consists of three parts, discusses, in general, requirements for standard terms and their monitoring. The part attempts to clarify principal foundations of indispensable nature of standard terms in economic life along with the requirement for their stricter monitoring. In the framework of this foundations, the second and the thirth part deal with standard terms under Turkish law and their judicial review, and the latest landscape following the amendment of Articles 20-25 of Turkish Code of Obligations No. 6098, and the proper way to construe these provisions. The thesis attempts to make use of the data from German law due to its experience in monitoring of standard terms, and references are also made to the regulations under European Union law.