Toplumsal yapı kuramı bağlamında suçun değerlendirilmesi
The evaluation of crime in the context of social structure theory
- Tez No: 416123
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
“Toplumsal Yapı Kuramı Bağlamında Suçun Değerlendirilmesi”başlıklı bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Yapının kavramsal olarak açıklandığı, farklı perspektiflerden ve farklı kavramlar bağlamında değerlendirildiği, birinci bölüm, toplumsal bir olgu olarak toplumsal yapının anlaşılması açısına odaklanmıştır. İkinci bölüm, suçun bir davranış olarak aktarıldığı, normatif çerçevesinin ortaya konduğu ve suçun nedenleri üzerine teorilerin incelendiği kısımlardan müteşekkildir. Üçüncü bölümde, suçun patolojik bir olgu olup olmadığı tartışılmış, anomi ve sapma ayrımında suçun bulunduğu yere ve toplumsal çözülmenin suça olan etkisine suçun yapısal analizi aracılığı ile ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation named“The Evaluation of Crime in the Context of Social Structure Theory”consists of three chapters. First chapter, in which the structure is defined conceptually, and is examined with a variety of different perspectives and in the context of different notions, is written to clarify the social structure as a social concept. Second chapter consists of sections that analyze the theories related to crime as a behavior, normative framework of crime, and reasons of crime. Third chapter starts with the structural analyses of crime, and then tries to clear up whether crime is a pathologic fact or not, its position in the contradiction of and anomy and deviation effect of social disengagement on crime.