Okuma hatalarının okuma alışkanlığına etkisi
  1. Tez No: 41615
  2. Yazar: SARE MAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİRDEVS GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
BÖLÜM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Özet Bu bölümde araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar tartışılarak özetlenmiş ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır. Okuma, insanı diğer canlılardan ayıran önemli bir özellik ve zihin gücünün geliştirilmesinde yararlı bir araçtır. Okuma bireylerin dünyasını genişleten, kişiliğini biçimlendiren ve onu başkalarına bağlayan önemli bir etkendir. Ömür boyu kullanılan etkili bir öğrenme aracıdır. Okuma insanı gerçek anlamda özgür kılar. Okuma, bireysel açıdan gelişmiş bir kişiliğin toplumsal açıdan ise, verimli bir ekonomi, demokratik bir yapı ve sağlıklı bir toplumun en önemli koşulu ve güvencelerinden biridir. Okuma çok boyutlu bir işlemdir. Kavrama, kıyaslama, yorumlama, fi kir yürütme ve yargıya varma boyutlarıyla bir bütündür. İyi ve başarılı bir okuma, ancak bu işlem basamaklarının uyumuna ve birlikte eksiksiz olarak yapılmasına bağlıdır. Okuma alışkanlığı, kişinin okumayı belli bir gereksinim olarak algılaması sonucu okuma eylemini yaşam boyu sürekli düzenli ve eleştirel bir biçimde gerçekleştirmesidir. Toplumsal, ekonomik, kültürel ve ruhsal bir çok boyuta sahip okuma alışkanlığının kazanılması için en uygun dönem kuşkusuz çocukluk ve gençlik dönemidir. Bu aşamada en belirleyici etki aile ve öğretmenden gelmektedir.105 Okuma istekliliği, büyük ölçüde çocuğun evindeki kitap ve dil atmos feri ile belirlenir. Çocuğa, okuma alışkanlığı kazandırmada aile ile birlikte belki de daha da önemli rolü öğretmenler oynamaktadır. Çocuğun, okuma alışkanlığı kazanmasında ailenin ve öğretmenin üzerine düşen görevleri yapması yeterli değildir. Çocuğun, okuma alışkanlığı kazanmasında yapılan çalışmaları resmi makam ve kurumların da desteklemesi gerekmektedir.. Diğer taraftan okumayı ve okuma alışkanlığını olumsuz yönde etkile yen bazı hatalar yapılmaktadır. Bunlar okunan materyali, parmakla izlemek, vücut ve baş sallamak, dudak kıpırdatmak, sesi ayarlayamamak, telaffuz bozuklukları, hecelemek, noktalama işaretlerine dikkat etmemek, ses tonu, vurgu vb faktörlere dikkat etmemek, geri dönüşler yapma, kelime unutma, kelime atlama vb. hatalardır. Bu araştırma, yukarıda bahsedilen okumadaki hatalı davranışları belirleme, okuma alışkanlığına etkisini saptama ve buna çözüm yolları bulma ihtiyacından doğmuştur. Bu araştırma ile Ankara ili İlköğretim okullarında 1993-1994 öğretim yılında 6. sınıfa devam eden öğrencilerin okuma alışkanlıkları ile okumadaki hatalı davranışlarının belirlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla önce üç ilçede bulunan ilköğretim okulları ve ortaokulların 6. sınıf sayıları eşit olanlar belirlenerek Altındağ-Keçiören-Mamak İlçelerindeki okullar listelenmiştir. Listede 8., 18., 28. sırada bulunan okullar işaretlenmiştir. Buna göre Altındağ Beşikkaya ilköğretim okulu, Keçiören- Kalaba Ortakokulu, Mamak-Şehitlik ilköğretim okulu araştırmanın örneklemini belirlemek üzere alınmıştır. Bu üç ilköğretim okulun 6.106 sınıflarında ise belirli ölçütlere; sınıf mevcudu, kız-erkek, öğrenci sayısı, yaş durumu, ilkokulu bitirme derecelerin dengeli olması vb. dikkat edilerek birer sınıf seçilmiştir. Özetle, üç okuldan 156 öğrenci ve Türkçe derslerine giren 10 öğretmen örneklem olarak seçilmiştir. Örnekleme giren öğrencilere kişisel bilgiler, ilkokulu bitirmeyle ilgili bilgiler, okuma alışkanlığı ve okuma hatalarına ilişkin anket soruları sorulmuştur. Öğrencilerin okuma hatalarını belirlemek üzere“Dağdelenoğlu”adlı okuma metni sesli ve sessiz okutulmuştur. Araştırmacı tarafından okuma sırasında yapılan hatalar gözlemlenerek belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilere okuma metni ile ilgili 10 anlama sorusu verilerek anlama düzeyleri belirlenmiştir. Örnekleme giren Türkçe öğretmenlerinin kişisel bilgileri ve öğrencilerin okuma alışkanlığını geliştirme ve okuma hatalarını giderme konularındaki görüşlerini almak üzere görüşme yapılmıştır. Bilgi toplama aracı olarak kullanılan anket ve görüşme formları, literatür taraması ve danışman görüşünden yararlanılarak, öndeneme yapılarak geliştirildi ve Eylül-Ekim 1993 tarihleri arasında araştırmacı tarafından öğrencilere ve Türkçe öğretmenlerine uygulanmıştır. Araştırma verileri tablolaştırılarak frekans ve yüzdeleri çıkarılmıştır. Anket, gözlem ve görüşme teknikleri ile elde edilen bulgular araştırmanın amacına uygun olarak yorumlanmıştır. Sonuçlar Araştırmadan çıkarılabilecek sonuçları şu şekilde ifade etmek mümkündür: Örneklemi oluşturan öğrencilerin, büyük çoğunluğu 11-12 yaş grubundadır. Geriye kalan % 10.90'ı 13 yaş ve üzeri ve çok azı da 10 yaşındadır.
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY This study aims that the reading habituals of the sixth class students of the primary school and to determination of their wrong reading habits in Ankara during 1993- 1994 educational period; and also effects of these habits to the reading function and to develope some proposes for solution. The study model is based on searching and comprises the sixth class students of the schools of Altındağ, Keçiören and Mamak district of the city of Ankara. 156 individuals from Altındağ- Beşikkaya Primary School, Keçiören- Kalaba Middle School, Mamak- Şehitlik Primary School who are from thre classes are chosen by some distinctive criteria, and in addition to that all the teachers who are teaching Turkish Language are been subjected to this study. Three types of means are conducted in intelligence in this study: 1- Inquiry 2- Reading chapter and comprehension questions 3- Interview It is concluded that pronounciation mistakes, strike, intonation, stop speaking mistakes; syllable, word or line surpassing, spacing mistakes; syllable or word addition, lips movement without sound, reading with continuation bay finger or any other object; and reading without consideration of punctuation etc., likewise common mistakes spoil fluency of reading and decreases interest and pleasure of reading. In accordance to findings of study, following proposes are progressed for to: 1- Parents 2- Teachers 3- Educational and ex-educational programs for teacher training academic associations. 4- Training-educational association's programs and for to make more functional the library utilities