Futbolda yön değiştirme hız bileşenleri ve çeviklik performansı arasındaki ilişki
The relationship between change of direction speed components and the agility performance on football
- Tez No: 416209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SELDA YÜCEL, DOÇ. DR. HAYRİ ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışma kapsamında, çevikliği etkileyen faktörlerden biri olan yön değiştirme hızı bileşenlerinin her birinin ölçülmesi ile elde edilen veriler doğrultusunda; yön değiştirme hızı bileşenleri ve futbolda çeviklik performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada yaşları 18±1.28 olan 18 gönüllü amatör erkek futbol oyuncusu yer almıştır. Çalışma kapsamında katılımcılara düz sprint hızı testleri, bacak kası özellikleri testleri, koşu tekniği testleri ve antropometrik ölçümler uygulanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri sonucunda, yaş ve önceden planlanmış yön değişikliği içeren pro agility test (PAT) arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif bir ilişki bulunmuştur (r=0.579). Bu sonuçlara göre amatör futbol oyuncularının yaşları ilerledikçe çeviklik performanslarının düştüğü aynı şekilde dominant (r=0.511) ve non-dominant bacak yağ oranı (r=0.502) değeri arttıkça sporcuların çeviklik performanslarında düşüşler olduğu bulunmuştur. Bu sonuçların aksine içerisinde belirsizlik olan çeviklik parkuru (ÇPA) ve antropometrik değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmamıştır. Futbol oyuncularının oyun içerisinde ki yön değişikliklerinin rakibin hareketine göre belirlendiği göz önüne alındığında amatör erkek futbolcularda çeviklik performansı antropometrik değişkenlerden bağımsız bulunmuştur. Çalışmada elde edilen yön değiştirme hızı bileşenleri ve iki farklı çeviklik testi arasındaki ilişkilerin korelasyon ve regresyon analizi sonuçlarına göre, amatör futbolcularda çeviklik performansını arttırmak için antrenmanlarda içerisinde belirsizlik olan çeviklik parkurlarının kullanılmasının daha yararlı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the relationship between change of direction speed and agility performance on football players. Eighteen voluntary sub elite soccer players (age 18±1.28 years) attended to the current study. Straight sprint speed tests, lower extremity tests, running technique tests and anthropometric measurement were used during the study. The statistical analyses of the current study shows that there is a significant, negative relationship (r=0.579) between age and pro agility (PAT) test which includes planned change of direction. These results show as the amateur football players? ages increase the agility performances decrease, similarly as dominant leg %fat (r=0.511) and non-dominant leg %fat increase the agility performance of players? decrease. In contrast to these results there was no significant relationship between anthropometric quality and agility test that includes unplanned change of direction. Considering football players change of direction is dependent on opponent's movements, amateur football players' agility performance is independent from the anthropometric qualities. The correlation and regression analyses of the current study shows that to increase agility performance for amateur football players it is useful to use unplanned change of direction speed courses during the trainings.