Farklı yaş kategorilerindeki futbolcuların y denge alt ekstremite test değerlerinin biyomotorik özellikler ile ilişkisi
The relati̇onshi̇p between y balance lower quarter test values of football players i̇n vari̇ous age categori̇es and bi̇omotori̇c features
- Tez No: 521016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı 12-18 yaş aralığındaki erkek futbolcuların ayak bileği hareketliliği ya da sınırlılıklarının statik ve dinamik denge üzerine etkisini ve bu etkilerin futbolda sonuca etkili biyomotorik özelliklerden olan sürat, ani yön değiştirme ve güç performansına olan etkisinin araştırılmasını içermektedir. Bu çalışmada Y Denge Alt Ekstremite Test sonuçlarının 30 m Sürat Testi, T- Test ve durarak Uzun Atlama Testi performanslarına etkileri karşılaştırıp statik ve dinamik denge kalitesinin sportif performans kalitesine etkisi incelenmiştir
Özet (Çeviri)
This study aims is the between 12-18 ages range in male football players ankle mobility or limitiations of static and dynamic balance on the effectiveness and speed with effective biomotoric properties result in football. These effects, comprising investigate the effect of the abrupt direction changes and power performance. In this study with Lower Extremity Y Balance Test results of 30 m speed test, t-test and standing long jump test compare with their effects on the performance impact on the quality of the static and dynamic balance quality sporting performance was examined.