Futbolda tekrarlı sprint yeteneğinin global pozisyonlama sistemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of repeated sprint ability in soccer with global positioning system
  1. Tez No: 564468
  2. Yazar: KAAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, futbolda tekrarlı sprint yeteneğinin ölçülmesinde kullanılan farklı protokollerden futbol sahasında uygulanan 7x34,2 m tekrarlı sprint ve 7x34,2 m yön değiştirmeli tekrarlı sprint olmak üzere iki farklı testin, global pozisyonlama sistemi kullanılarak bazı fiziksel performans değerlerinin ilişkilerinin incelenmesidir. Araştırmaya Eskişehirspor kulübünün U19 yaş kategorisinde lisanslı olarak aktif futbol oynayan 22 sporcu katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların 2 farklı tekrarlı sprint testi protokolü dışında Yo-Yo Aralıklı Toparlanma (1) testi, aktif ve skuat sıçrama testi, izokinetik diz eklemi kuvvet testi, kalp atım hızı ölçümü, kan laktat ölçümü ve algılanan zorluk derecesi skalası uygulanmıştır. Dışsal ve içsel yüklerin takibinde ve analizinde Global Pozisyonlama Sistemi (GPS) cihazları kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel veri analiz sürecinde SPSS 21 programı kullanılmıştır. Tekrarlı sprint testi ve yön değiştirmeli tekrarlı sprint testi arasında değişim olup olmadığını belirlemek için Paired Sample t testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonrasında testler sonrası 3. dakikada alınan kan laktat değerleri, 5. dakikada alınan kan laktat değerleri, Maksimum hız, Ortalama hız, Metabolik güç ve Vücut yükü gibi parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between physical performance values of two different tests, 7x34,2 m repeated sprint and 7x34,2 m change of direction repeated sprint, which are applied in football field from different protocols used to measure repeated sprint ability in football, using global positioning system. Twenty-two athletes playing active football licensed in the U19 age category of Eskişehirspor soccer club. In addition to two different sprint test protocols, Yo-Yo Intermittent Recovery (1) test, active and squat jump test, isokinetic knee joint strength test, heart rate measurement, blood lactate measurement and ratings of perceived exertion were applied to the participants. Global Positioning System (GPS) devices have been used for monitoring and analysis of external and internal loads. SPSS 21 program was used in the statistical data analysis process. Paired Sample t test was used to determine whether there was a change between the repeated sprint test and the change of direction repeated sprint test. After the analysis, it was observed that there were statistically significant differences in the parameters such as blood lactate values taken at the 3rd minute, blood lactate values taken at the 5th minute, Maximum velocity, Average velocity, Metabolic power and Body load.