Proposal of an evaluation method with comparison to international methods of building environmental assessment tools in terms of certified industrial structures in Turkey
Uluslararası bina çevresel değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması ve önerilen yöntem üzerinden Türkiye'deki sertifikalı endüstri yapılarının değerlendirilmesi
- Tez No: 416218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECEHAN ÖZMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gelişen ve değişen dünyada, yaşanan iklimsel değişiklikler ve buna bağlı yaşanan çevre tahribatı, insanların uğraştığı en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu sorunlar mimarlık dünyasında araştırma kapsamına alınmış ve sürdürülebilirlik kavramının bir zorunluluk olarak mimarlık literatürüne ve uygulamalarına dahil edilmesine neden olmuştur. Sürdürülebilir gelişim ve sürdürülebilir mimarlığa duyulan ihtiyaçlar ile birlikte çevreyle uyumlu çalışabilecek yeni yapım sistemleri oluşmaya başlamıştır. Bu uygulamalarla birlikte farklı iklimlerde, coğrafyalarda ve toplumlarda LEED, ABD (Leadership in Energy and Environmental Design), BREEAM, Birleşik Krallık (Building Research Association Environmental Assessment Method), CASBEE, Japonya (Detailed Assessment System for the Buildings Environmental Effectiveness) vb bina çevresel değerlendirme yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Büyük ölçekleri ve barındırdıkları yoğun kullanıcı sayısı nedeni ile, yapım, kullanım, yıkım aşamalarında çevresel yükleri diğer yapı tiplerine göre çok daha fazla olan endüstri yapıları sürdürülebilirlik kavramının uygulanması açısından önemli bir rol üstlenmiştir. Bu tez kapsamında, uluslararası çevresel değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Başlıca çevresel değerlendirme metotları incelenerek, kullandıkları değerlendirme yöntemleri ve konuya yaklaşımları ortaya konulmuştur. İncelenen bu yöntemler ile de endüstri yapılarının çevresel performansının belirlenmesi, ele alınan sorunların çözümü, göz önünde bulundurulması gerekenler ve çevreye duyarlı yapılar oluşturma sürecinde bu yapıların değerlendirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In todays developing and changing world, changes in climate and environmental manhunt have been one of the most important problems that people are trying to cope with. These problems have been examined in the field of architecture and it has caused to necessarily include the concept of continuity in literature and practice of architecture. New construction systems that can work in harmony with the environment have started to appear with the need of sustainable development and sustainable architecture. Building environmental assessment methods like LEED, USA, (Leadership in Energy and Environmental Design), BREEAM, UK, (Building Research Association Environmental Assessment Method), CASBEE, Japan, (Detailed Assessment System for the Buildings Environmental Effectiveness) have started to be used with these applications in different climates, geographies and societies. Industrial buildings which have heavier environmental load during construction, occupancy, demolishment stages compared to the other structure types due to their great sizes and dense user quantity residing in them have carried an important role in terms of applying the sustainability concept. Within this scope in this thesis, it is aimed to analyze the international environmental assessment methods by means of their comparison. Basic environmental assessment methods have been analyzed and the assessment methods they use and their approach to the subject is released. With the methods analyzed, determination of the industrial structures, environmental performance, solution of the addressed problems, the points to be considered and assessment of these buildings in the process of creating environment sensitive structures are aimed.