Yeni tür makrohalkalı yapıların sentezi ve kanser tedavi potansiyelinin in vitro saptaması
  1. Tez No: 416217
  2. Yazar: ERSAN HARPUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE İNCE OCAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Kimya, Nükleer Mühendislik, Biophysics, Chemistry, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ftalosiyaninler ve türevleri olan subftalosiyaninler yüksek ışık absorblama kapasitelerinden dolayı opto-elektronik sistemlerde kullanılan ideal foto aktif bileşenlerdir. Ftalosiyaninler görünür ve yakın infrared bölgede güçlü absorbsiyon yapmalarına karşın, bu moleküller güçlü etkileşimlerinden dolayı genel organik çözücüler içeresinde agregasyon özellik gösterirler. Fotosensör olarak kullanılan molekülün agregasyon özelliği bu moleküllerin kullanım alanını etkileyen en önemli parametrelerden birsisidir. Genellikle, agregasyon, molekülün ışık absorblayarak uyarılmasından sonra molekülün ışımasız geçişler ile temel enerji seviyesine dönmesini sağlar. Bu durum ise uyarılmış yarı ömrün kısalmasına, singlet (Uyarılmış triplet seviyedeki fotosensör enerjisini moleküler oksijene aktararak reaktif oksijen türleri denilen radikal ve singlet oksijeni meydana getirmesidir) oksijen veriminin düşmesine ve buna bağlı olarak ta fotodinamik aktivitenin azalmasına ya da tamamen yok olmasına sebep olur. Bu bağlamda, subftalosiyaninler, organik çözgenlerde agregasyon göstermemeleri ve güçlü ışık absorblama kapasitelerinden dolayı fotodinamik terapi uygulamaları için dikkat çekici moleküllerdir. Benzer türde subftalosiyaninlerin sitotoksik etkileri olduğu literatürde mevcuttur. Bu nedenle bu sentez ürünlerinin sitotoksitelerinin tespiti yeni bir kemoterapi ajanı olma yolundaki ilk basamak olarak değerlendirilebileceği gibi yapılacak ileri çalışmalar için toksit dozun tespit edilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines and its being derivatives subphthalocyanines are photoactive component due to having highly light absorbing capacities and used in opto-electronic systems. Despite Phthalocyanines make a strong absorption in the visiable and near infrared region, owing to these molecules contain strong interactions in organic solvents they shown like aggregation features. The molecule used as the photosensor because of making aggregation that is the most important parameters affecting the use of these molecules area. Typically, aggregation provide to rotate the main energy level with radiative transitions, after aggregation of the molecule excitated by light absorbed. This situation cause to excited half-life shortening to, loss of singlet oxygen (excited triplet level of Photosensors energy transfer to molecular oxygen called reactive oxygen species such as radical and singlet oxygen are created) yield and in parallel with will cause a reduction or complete disappearance photodynamic activity. In this context, due to subphthalocyanines don't show aggregation in organic solvent and strong light absorbing capability, they are notable for photodynamic therapy applications. Similar types of sub-phthalocyanine's cytotoxic effects that are available in the literature. Therefore it is important to identify the toxic dose for further studies such as determining the cytotoxicity of these synthesis products can be evaluated as a first step towards becoming a new chemotherapy agents.