Led ve halojen ışık cihazlarıyla polimerize edilen dört farklı restoratif materyalin sem ile mikrosızıntı açısından incelenmesi
An examination with sem of microleakage of four different restorative materials polymerized with led and halogen light devices
  1. Tez No: 416223
  2. Yazar: AYŞE GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN CANER TÜMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, süt dişlerinde açılan standart sınıf V kavitelere uygulanan farklı viskozitelere, inorganik doldurucu partikül büyüklüğüne ve monomer yapıya sahip kompozit rezinlerin ve bunların polimerizasyonlarında kullanılan LED ve halojen ışık cihazlarının mikrosızıntı üzerindeki etkilerini in vitro olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma için düşme zamanı gelen veya persiste olması sebebiyle çekilen 80 adet çürüksüz süt azı dişi kullanıldı. Tüm dişlerin bukkal yüzeylerine mesio-distal genişliği 3 mm, oklüzo-gingival genişliği 2 mm ve derinliği 2 mm olacak şekilde standart sınıf V kaviteler hazırlandı ve dişler rastgele 4 ana gruba ayrılarak çalışmada kullanılan kompozit rezinler (Herculite® XRV UltraTM, FiltekTM Silorane, VertiseTM Flow, ÆlitefloTM) ile restore edildi. Her grup kendi içinde de 2 alt gruba ayrılarak LED ve halojen ışık cihazları ile polimerize edildi. Termal siklus işlemi ve sonrası prosedürlerin ardından, mikrosızıntı değerlendirmesi için boyama yöntemi kullanıldı ve her gruptan bir diş SEM'de incelendi. Boyama yöntemiyle elde edilen mikrosızıntı skorları Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılarak değerlendirildi. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre; oklüzal kenarda halojen ve LED ışık cihazları ile yapılan polimerizasyonda, mikrosızıntı skorları açısından en düşük değerden yükseğe doğru olan sıralama; FiltekTM Silorane < Herculite® XRV UltraTM < ÆlitefloTM < VertiseTM Flow şeklindedir. Bu sıralamaya göre; FiltekTM Silorane en az sızıntı değeri gösterirken, VertiseTM Flow da ise, en fazla sızıntı değeri gözlenmiştir. Gingival kenarda halojen ve LED ışık cihazları ile yapılan polimerizasyonda ise, mikrosızıntı skorları açısından en düşük değerden yükseğe doğru olan sıralama; FiltekTM Silorane < Herculite® XRV UltraTM < VertiseTM Flow < ÆlitefloTM şeklindedir. Bu sıralamaya göre; FiltekTM Silorane en az sızıntı değeri gösterirken, ÆlitefloTM da ise, en fazla sızıntı değeri gözlenmiştir. LED ve halojen ışık cihazı ile yapılan polimerizasyonlarda kullandığımız Herculite® XRV UltraTM, mikrosızıntı açısından en iyi sonuç veren FiltekTM Silorane materyaline yakın değerler göstermesi nedeniyle başarılı bulundu. Süt azı dişlerin sınıf V restorasyonlarında her iki restoratif materyalin de tercih edilebileceği düşüncesindeyiz. Bununla birlikte, tez çalışmamızda mikrosızıntı açısından benzer bulgular tespit etmemiz nedeniyle, ÆlitefloTM gibi akışkan kompozit rezin olarak kullanılan materyallerin endike olduğu durumlarda, VertiseTM Flow'un uygulama kolaylıkları bakımından çocuk diş hekimliğinde avantaj sağlayabileceği ve ideal bir alternatif olarak tercih edilebileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the in vitro effects on microleakage of LED and halogen light devices used in the polymerization of monomer structure composite resins of different viscosities and inorganic filling particle size applied to standard class V cavities in primary teeth. In this study, 80 non caries primary molar teeth, which had been removed due to persistence or had fallen naturally are used. On the buccal surface of all the teeth, a standard class V cavity was prepared with mesio-distal width 3mm, occluso-gingival width 2mm and depth 2mm. The teeth were randomly divided into 4 main groups and restored with composite resins (Herculite® XRV UltraTM, FiltekTM Silorane, VertiseTM Flow, ÆlitefloTM). Each group was divided into 2 sub-groups for polymerization with LED or halogen light devices. Following the thermal cycle and subsequent procedures, the dye penetration method was used to evaluate microleakage and 1 tooth from each group was examined by scanning electron microscope (SEM). The microleakage scores obtained with the dye penetration method were evaluated using the Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U-tests. According to the results of the statistical analysis, in polymerization made with halogen and LED light devices at the occlusal edge, the microleakage scores from lowest to highest were as follows: FiltekTM Silorane < Herculite® XRV UltraTM < ÆlitefloTM < VertiseTM Flow. Thus the least leakage was seen with FiltekTM Silorane and the most with VertiseTM Flow. In polymerization made with halogen and LED light devices at the gingival edge, the microleakage scores from lowest to highest were as follows: FiltekTM Silorane < Herculite® XRV UltraTM < VertiseTM Flow < ÆlitefloTM. Thus the least leakage was seen with FiltekTM Silorane and the most with ÆlitefloTM. In the polymerizations made by using LED and halogen light devices, Herculite® XRV UltraTM, was found to be successful as it showed similar values to FiltekTM Silorane, which gave the best results in terms of microleakage. We are in the opinion that both materials can be preferred in class V restorations of primary molar teeth. Moreover, as we have reached similar findings in our thesis study in respect of microleakage, in cases indicating the use of fluid composite resin materials such as ÆlitefloTM, VertiseTM Flow can be used as it has the advantage of ease application and thus provide an ideal alternative in pediatric dentistry.