Bulk-fill kompozitlerin uzun dönem monomer salınımının in vitro incelenmesi
Long-term in vitro monomer release analysis of bulk-fill resin composites
- Tez No: 703105
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ERDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı ışık cihazlarıyla farklı sürelerde polimerize edilen farklı reçine kompozitlerden Bis-GMA, Bis-EMA ve UDMA monomer salınımlarının uzun dönem (6 ay) değerlendirilmesidir. Çalışmada 3 farklı bulk fill (Filtek Bulk Fill Flow, Tetric EvoCeram Bulk Fill, SonicFill Bulk Fill) ile geleneksel (Filtek Z250) reçine kompozitler kullanıldı. Geleneksel reçine kompozit için 2 mm, bulk fill reçine kompozitler için 4 mm yüksekliğinde, 8 mm çapında toplam 80 numune (n=20 her grup) metal kalıplar kullanılarak hazırlandı, halojen (Optilux 501) ve LED (Demi Ultra) ışık cihazlarıyla 20 sn ve 40 sn süre ile polimerize edildi (n=5). Polimerizasyondan hemen sonra numuneler %75 etanol/su çözeltisinde oda sıcaklığında monomer salınımı için bekletildi. Monomer salınımı analizleri LC-MS/MS cihazıyla 24 saat, 1 hafta, 1ay ve 6 ay periyotlarında yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the long-term (6 months) release of Bis-GMA, Bis-EMA and UDMA monomers from different resin composites polymerized at different times with different light curing units. In the study, 3 different bulk fill (Filtek Bulk Fill Flow, Tetric EvoCeram Bulk Fill, SonicFill Bulk Fill) and conventional (Filtek Z250) resin composites were used. A total of 80 samples (n=20 per group) of 2 mm in height and 8 mm in diameter for conventional resin composite and 4 mm for bulk fill resin composites were prepared using metal molds, polymerized with halogen (Optilux 501) and LED (Demi Ultra) light curing units for 20 seconds and for 40 seconds (n=5). Immediately after polymerization, the samples were stored in 75% ethanol/water solution at room temperature for monomer release. Monomer release analyzes were performed with LC-MS/MS device in 24 hours, 1 week, 1 month and 6 months periods.