65 MeV enerjili protonların 58-Nikel çekirdeğinden elastik ve inelastik saçılmalarının optiksel model kullanılarak incelenmesi
Examination of elastic and inelastic scattering of 65-MeV protons from 58-Ni by using the optical model
  1. Tez No: 416253
  2. Yazar: ZAFER SARIÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, 65 MeV enerjili protonların 58Ni çekirdeğinden elastik ve inelastik saçılmalarına ait diferansiyel tesir kesitleri ve saçılan protonların açısal dağılımları optiksel model kullanılarak hesaplanmıştır. Bu hesaplama sonuçları, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) Deneysel Nükleer Reaksiyon Veri Kütüphanesinden (EXFOR) elde edilen deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Hesaplamalarda elastik saçılma için Scat2 ve Talys 1.4 nükleer reaksiyon bilgisayar programları ve farklı optiksel potansiyel parametre setleri kullanılmıştır. İnelastik saçılma için sadece Talys 1.4 programı ve bir parametre seti kullanılmıştır ve yedi adet uyarılmış durum (2.459, 2.775, 3.038, 3.265, 3.620, 3.899 ve 4.108 MeV) için elde edilen diferansiyel tesir kesiti ve açısal dağılımlar mevcut deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, elastic and inelastic scattering differential cross sections of 65 MeV protons from 58Ni and angular distrubitions of scattered protons were calculated by using the optical model. These calculation results were compared with the experimental data obtained from EXFOR (Experimental Nuclear Reaciton Data Center) of IAEA (International Atomic Energy Agency). Scat2 and Talys 1.4 nuclear reaction computer programmes and different optical potential parameter sets were used in calculations for elastic scattering. Talys 1.4 program and a parameter set were used in calculations for inelastic scattering and differential cross sections and angular distributions of seven excited state (2.459, 2.775, 3.038, 3.265, 3.620, 3.899 ve 4.108 MeV) were compared with the experimental data.