Nosteroid antiinflamatuar ve bifosfonat grubu ilaçların heterotopik ossifikasyon üzerine olan etkilerinin araştırılması (deneysel çalışma)
The effect of non steroid antiliflammatory drugs and bisphosphanates on heterotopic ossification (experimental study)
  1. Tez No: 142020
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKHAN BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada heterotopik ossifikasyon profilaksi ve tedavisinde kullanılan non-steroid antiinflamatuar ajanlar ve bifosfonat grubu ilaçların HO oluşumuna etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla ortalama ağırlıkları 1950 gr (1600-2350), yaşları 5-7 ay (ortalama 6/12) arasında değişen 68 adet Yeni Zelanda albino tavşan 4 gruba ayrılarak 1. grup indometazin, 2. grup rofekoksib, 3. grup zoledronik asit ve 4. grup kontrol grubu olarak belirlendi. Deneklerin çalışma öncesi sağ femurlarının grafisi çekildi ve iskelet maturasyonu belirlendi. Çalışmanın 1 gün öncesinden başlanarak gruplara sırasıyla indometazin 2 mg/kg/gün p.o., Rofekoksib 1mg/kg/gün p.o., Zoledronik asit 2 ug/kg/gün s.c. ve kontrol grubu olarak normal içme suyu 1 0 hafta süresince verildi. Deneklerin sağ alt ekstremiteleri Michelsson'in tariflediği model uyarınca 5 hafta boyunca hergün günde 5 dakika, haftada 6 gün zorlu eklem hareket açıklığında hareket ettirildi ve yapılan girişim sonrasında deneklerin sağ alt ekstremiteleri tam ekstansiyonda tespit edildi. Takip eden ikinci 5 hafta süresinde ise atel tespiti çıkarılarak denekler atelsiz olarak takip edildi. Laboratuar çalışması için çalışmanın 11. gününde her gruptan 8'er denekten kan örneklemesi yapıldı ve Alkalen fosfataz (ALP) tayini yapıldı. Grupların karşılıklı değerlendirilmesi sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilmedi. Radyolojik olarak deneklerin sağ femurlarının çalışma öncesi ve 1., 3., 5., 7. ve 10. haftalarda grafisi çekilerek takibi yapıldı. İlaç kullanılan gruplarda ossifikasyonun geciktiği tespit edildi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında bu gecikmenin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Grupların kendi arasında yapılan ikili karşılaştırmasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilmedi. Immunhistokimyasal markerler ve histolojik değerlendirme neticesinde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında 3 ilacın da ossifikasyonu baskıladığı sonucuna varıldı. Yapılan histolojik ve immunhistokimyasal değerlendirmeler sonucunda anjiogenezin indometazin grubunda semikantitatif değerlendirme ile daha fazla baskılandığı gözlemlendi. 71
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study was to determine the effect of non steroid antiiflammatory drugs and diphosphonates on heterotopic ossification. 68 New Zeland albino rabbits with a mean age of 6 months (5-7 month) and an avarage weight of 1&50 gr (1600-2350) were used for the research. 68 rabbits were divided into 4 groups : 1st group was treated with indomethacin, 2nd with rofecoxib, 3rd with zoledronic acid and the 4th group was the control group. X-ray of the right femur of each rabbit was taken to evaluate skeletal maturity before the study. The dose of Indomethacin given was 2 mg/kg/day p.o, rofecoxib was 1 mg/kg/day p.o, zoledronic acid was 2 ug/kg/day s.c and in control group water was given for a period of ten weeks. The right hind limb of the rabbits were forcefully mobilized for 5 minutes daily, 6 days a week for 5 weeks and then immobilized with a splint in full extension according to Michelsson method. After 5 weeks the splints were removed and the rabbits were observed for another 5 weeks. On the 11th day of the study blood specimens were taken from 8 rabbits in each group. Alkaline phosphatase levels were investigated. On comparison the results were statistically nonsignificant. Roentgenographic studies showed that all medications delayed the ossification. When we compared results with control group the result was statistically significant. When we compare first 3 groups results were not statistically significant. Histologic and immunohistochemistry studies showed all drugs delayed ossification compared to control group. Angiogenesis delayed more in indomethacin group compared to otjer groups by semiquantative analysis. 72